W Roskoszy obchodzili Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Od 2006 roku w maju obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji 27 maja w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy odbył się 12 Powiatowy Festyn Rodzinny. Po raz pierwszy zorganizowany we współpracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej oraz Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego „Jedno Serce” w Żabcach.

Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpień dyrektora PCPR Haliny Mincewicz i dyrektora MOPS Ewy Borkowskiej, które wprowadziły gości w tematykę imprezy. Dyrektor Mincewicz powiedziała między innymi „Widzę waszą codzienną mozolną pracę. Wiem jako Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, z jakimi problemami się borykacie, ale też dzielę z wami radości i sukcesy. Pragnę za ten trud gorąco podziękować.”

Przed zgromadzonymi wystąpił starosta bialski Mariusz Filipiuk, który w swoim przemówieniu podkreślił rolę pieczy zastępczej oraz osób, które podejmują się tego trudnego zadania: „To dzięki Waszemu zaangażowaniu, nieprawdopodobnej empatii i wrażliwości dzieci, które doświadczyły w swoim krótkim życiu różnych sytuacji, wreszcie mogą cieszyć się spokojnym dzieciństwem. Mogą się rozwijać, odkrywać swoje talenty i zdobywać wykształcenie. A wszystko dlatego, że Państwo otaczacie ich swoją wielką troską i ukazujecie im pozytywne wzorce życia rodzinnego”. Starosta wskazał również konieczność promowania rodzicielstwa zastępczego oraz dobrej współpracy różnych instytucji, które wykonują pracę na rzecz rodziny i dziecka.

W imieniu prezydenta Miasta Biała Podlaska Dariusza Stefaniuka podziękowania rodzinom zastępczym przekazała naczelnik wydziału polityki społecznej kultury i sportu Pani Bogumiła Zieńczuk.

Rodziny zastępcze, które przybyły w sobotę do Roskoszy mogły skorzystać m.in. z porad specjalistów. Organizatorzy przygotowali również stoiska promujące ideę rodzicielstwa zastępczego z myślą osobach, które chciałyby zostać rodzicami zastępczymi. Zainteresowani mogli zapoznać się ze szczegółami programu Aktywny Samorząd i wziąć udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy. Na dzieci czekały gry, zabawy i konkursy z nagrodami, a także inne atrakcje takie jak dmuchane zjeżdżalnie, karuzela czy malowanie twarzy. Zapewniono również całodzienne wyżywienie dla uczestników festynu.

W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Białej Podlaskiej Sądzia Robert Łukijaniuk, kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej z Białej Podlaskiej Lech Sobieszczuk, przedstawiciele bialskiej delegatury LUW, pedagodzy i psychologowie, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, którzy są otwarci na pomoc rodzinom zastępczym służąc poradnictwem i pomocą w rozwiązywaniu pojawiających się problemów.

Scroll to Top