X Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym –etap powiatowy.

W dniu 10 października w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego odbył się etap powiatowy X Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym- Radzyń Podlaski 2023, w której uczestniczy 9 powiatów, tj. bialski, hrubieszowski, lubartowski, łęczyński, łukowski, parczewski, radzyński, rycki i włodawski. Hasłem tegorocznej edycji jest: „Jesteś tym, czym wierzysz, że jesteś”.  Celem Olimpiady jest poszerzenie wiedzy w zakresie szeroko pojętego zdrowia psychicznego, czyli realizacja celów Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2022-2025.

Patronat honorowy nad Olimpiadą objęli:  Pan Marcin Wiącek Rzecznik Praw Obywatelskich, Pan Lech Sprawka Wojewoda Lubelski,  Pani Teresa Misiuk Kurator Oświaty w Lublinie oraz Jego Magnificencja Wojciech Zauska Rektor Uniwersytetu Medycznego
w Lublinie. 

Patronat medialny objęli: Katolickie Radio Podlasie,  Regionalny Portal Informacyjny Podlasie24,  Polskie Radio Lublin, TVP 3 Lublin, Telewizja Radzyń, Portal „Kocham Radzyń Podlaski”, radiobiper.

Etap powiatowy poprzedzony był etapem szkolnym (26 września br.), przeprowadzonym w wielu szkołach przez nauczycieli – koordynatorów szkolnych
i wyłonieniem najlepszych uczniów do dalszych rozgrywek. Do etapu powiatowego
w powiecie bialskim przeszło 17 spośród 93 uczniów z 6 szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Bialski, które zgłosiły się do olimpiady.

Prawidłowy przebieg egzaminu testowego oraz wyłonienie laureatów zapewniło Jury w składzie: Julia Dunajewska – Przewodnicząca – psycholog z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białej Podlaskiej;  Katarzyna Waszczuk – pracownik Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej oraz Anna Jureczek– sekretarz – koordynator powiatowy olimpiady, pracownik Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej.

Po podsumowaniu punktów, Jury wyłoniło laureatów:

Miejsce I zajęła Patrycja Kokoszkiewicz z Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Wł. Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim. Za pierwsze miejsce przyznano nagrodę finansową w wysokości 500 zł oraz drobne upominki.

Miejsce II zdobył Kamil Pulik z Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Wł. Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim. Za drugie miejsce przyznano nagrodę finansową w wysokości 300 zł oraz drobne upominki.

Miejsce III przypadło w udziale Ksaweremu Roszczykowi  z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim.  Za trzecie  miejsce przyznano nagrodę finansową w wysokości 200 zł oraz drobne upominki. Pozostali uczestnicy otrzymali słuchawki bezprzewodowe, butelkę filtrującą Dafi oraz drobne upominki.

Laureaci I-go i II-go miejsca byli pod opieką koordynatora szkolnego- Pani Anny Butrym. Natomiast laureat  III–go miejsca współpracowała z koordynatorem szkolnym Panią Elżbietą Stefaniuk.

Olimpiadzie towarzyszyła część oficjalna, połączona z wręczeniem nagród
przez panią Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Barbarą Kociubińską -Koza laureatom oraz okolicznościowych dyplomów i pamiątek koordynatorom szkolnym i komisji konkursowej.

W ramach X Regionalnej Olimpiady Wiedzy O Zdrowiu Psychicznym odbywały się równocześnie eliminacje dla młodzieży w jedenastu powiatach biorących udział w przedsięwzięciu: bialskim, hrubieszowskim, lubartowskim, łęczyńskim, łukowskim, parczewskim, radzyńskim, ryckim i włodawskim. Laureaci (trzy najlepsze osoby z każdego powiatu) będą rywalizowali ze sobą 26 października br. o godz.. 11:00 podczas finału regionalnego w I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim.  Powiat Radzyński w tym roku jest organizatorem głównym niniejszego przedsięwzięcia.

Dziękujmy wszystkim uczestnikom za udział i współpracę ! Koordynatorom szkolnym dziękujmy za zaangażowanie i bardzo otwarte i profesjonalne podejście do uczestnictwa w promocji zdrowia psychicznego  w powiecie bialskim. Laureatom etapu powiatowego życzymy powodzenia w zmaganiach z pytaniami podczas etapu regionalnego i sukcesów na olimpiadzie.

Informacja i zdjęcia : Anna Jureczek Koordynator powiatowy Olimpiady

Scroll to Top