XLI Wojewódzki Konkurs Czytelniczy „Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło”

17 marca br. w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbył się finał XLI Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Programu Samorządu Województwa Lubelskiego „Warto być Polakiem”. Honorowy patronat objęli: Pan Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Pan Mariusz Filipiuk, Starosta Bialski.

W konkursie wzięło udział 65. uczniów z 11. szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego. Etap finałowy, do którego zakwalifikowało się 11. najlepszych uczestników, polegał na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę z życia i twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz znajomość lektur. Do bieżącej edycji konkursu wybrano dwie powieści z ogromnego dorobku pisarza: „Na bialskim zamku”, opowiadającą dzieje Białej Radziwiłłowskiej oraz „Ostap Bondarczuk”, utworu należącego do cyklu powieści ludowych. Jury postanowiło przyznać 3 nagrody oraz 2 wyróżnienia. Zdobyli je następujący uczniowie:

I nagroda: Joanna Jesionek, I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim,
II nagroda: Klaudia Kuźmiuk, ZSO I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej,
III nagroda: Kamil Małachowicz, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
we Włodawie,
Wyróżnienia: Dominika Osypiuk, Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach oraz Jerzy Chról, ZSS Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Podlaskiej w Komarówce Podlaskiej.

Nagrody rzeczowe i dyplomy wręczyli laureatom i wyróżnionym: Pani Barbara Kociubińska-Koza, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej oraz Pan Krzysztof Bruczuk, gospodarz uroczystości. Wszyscy uczestnicy finału konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz materiały promocyjne.

Uczniowie oraz ich opiekunowie mieli okazję w ramach wydarzenia wysłuchać koncertu pt. „Muzyczne podróże” w wykonaniu Magdaleny Rzechowskiej – skrzypce, Macieja Nermera – wiolonczela oraz Jakuba Ćwiklińskiego – altówka, studentów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.