XX MARSZ SZLAKIEM LEGIONÓW PO PODLASIU

Rada Powiatu w Białej Podlaskiej ustanowiła rok 2015 Rokiem Legionów Polskich w Powiecie Bialskim. W ramach obchodów zaplanowano różnorodne przedsięwzięcia związane z setną rocznicą przemarszu I Brygady Legionów Polskich przez Podlasie. Legiony stały się w naszej historii symbolem ochotniczej służby wojskowej podejmowanej na obczyźnie pod hasłem ” za wolność naszą i waszą”. Ostatnią formacją legionową były Legiony Polskie, zwane też Legionami Piłsudskiego.
W dniach 26- 27 maja 2015 r. odbył się XX- jubileuszowy Marsz Szlakiem Marszałka Józefa Piłsudskiego po Podlasiu, wpisany w obchody Roku Legionów na Ziemi Bialskiej. Jego celem było upamiętnienie bohaterów walk niepodległościowych na czele z Józefem Piłsudskim i uczczenie ich pamięci. Młodzież klas mundurowych o profilu: straży granicznej, policji, wojskowym po raz kolejny przez dwa dni podążała szlakiem przemarszu 1 Brygady Legionów Marszałka J. Piłsudskiego. Reprezentacje swoich szkół wystawiły: Zespół Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim, Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Terespolu, Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Zawadzkiego w Wisznicach.
Obchody setnej rocznicy przemarszu legionów po Południowym Podlasiu rozpoczęły się w Leśnej Podlaskiej o godz. 9.30 zbiórką pododdziałów, złożeniem meldunku o gotowości Staroście Bialskiemu Tadeuszowi Łazowskiemu, złożeniem wiązanek pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz mszą w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej w klasztorze ojców paulinów.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, młodzież oraz opiekunowie grup mundurowych, przedstawiciele Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych koło nr 43 w Białej Podlaskiej. Rolę gospodarza pełnił Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach z dyrektorem Robertem Wieczorkiem. Paweł Kazimierski wójt gminy Leśna Podlaska pełnił honory organizatora startu XX Marszu Legionów Piłsudskiego po Podlasiu.
Tegoroczny marsz przebiegał po trasie: Leśna Podlaska, wieś Mariampol, Konstantynów, Janów Podlaski by zakończyć się w Małaszewiczach.
Młodzież pokonała trasę liczącą około 30 km. Komendantem marszu był chorąży Maciej Marek, a bezpośrednią opiekę nad młodzieżą sprawowali: A. Korbal, M. Demianiuk, P.Chilkiewicz, T. Jung, K. Osipiuk, M. Antonowicz
i K. Caban. W pierwszym dniu przeprowadzono konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim i Legionach, drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w zawodach na strzelnicy otwartej w Kobylanach, a następnie na strzelnicy do broni pneumatycznej. Rajd zakończył się w Małaszewiczach uroczystym wręczeniem pucharów, dyplomów i nagród za udział we współzawodnictwie sportowo-obronnym oraz konkursie wiedzy o Józefie Piłsudskim i Legionach. Młodzież z Zespołu Szkół w Małaszewiczach przedstawiła okolicznościowy montaż słowno-muzyczny z udziałem szkolnego chóru, poprzedzony prelekcją dra Bogusława Korzeniewskiego na temat: ” Legiony Polskie na Południowym Podlasiu”.
Uroczyste zakończenie XX Marszu Szlakiem Legionów po Podlasiu uświetnili zaproszeni goście w osobach: sekretarz Powiatu Bialskiego pan Jan Jańczuk, pan mjr Krzysztof Woźniak – przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białej Podlaskiej, Komendant Placówki Straży Granicznej w Terespolu – pan ppłk Artur Barej, Komendant Miejski Policji w Białej Podlaskiej- pan insp. Dariusz Dudzik, Komendant Komisariatu Policji w Terespolu – pan podinsp. Robert Winiarek oraz dyrektorzy szkół Powiatu Bialskiego biorących udział w marszu.
Wyniki konkursu wiedzy o Józefie Piłsudskim i Legionach:
Konkurs indywidualny:
1. Milena Mentel- ZS Małaszewicze
2. Dagmara Charkiewicz- ZS Małaszewicze
3. Katarzyna Gicewicz- LO Wisznice
4. Katarzyna Majewska- ZS Małaszewicze
1. Zespół Szkół w Małaszewiczach
2. Liceum Ogólnokształcące w Wisznicach
3. Liceum Ogólnokształcące w Terespolu
4. Zespół Szkół w Janowie Podlaskim
Zawody strzeleckie:
Konkurs indywidualny – dziewczęta: