XXIII Bieg Sapiehów w Kodniu

XXIII Bieg Sapiehów i IV Marsz nad Bugiem odbył się w Kodniu, tradycyjnie w pierwszą sobotę sierpnia (5 sierpnia). Na starcie w biegu głównym, na 15 kilometrową trasę Kodeń-Kopytów -Kodeń wyruszyło 77 zawodników, z całej Polski, najwięcej oczywiście z województwa lubelskiego. Organizatorami biegu była Gmina Kodeń, Towarzystwo Przyjaciół Kodnia, Zespół Placówek Oświatowych w Kodniu, Urząd Marszałkowski w Lublinie oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.

Tegoroczna impreza biegowa zbiegła się z ważnymi wydarzeniami dla Kodnia. W dniach 13-15 sierpnia odbędą się uroczystości związane z 300-leciem koronacji cudownego Obrazu MB Kodeńskiej oraz odsłonięcie pomnika poświęconego powstaniu styczniowemu, którego 160 rocznicę w tym roku obchodziliśmy. Organizatorzy biegu tradycyjnie zadbali, żeby te ważne wydarzenia zostały zaakcentowane podczas zawodów. Na pamiątkowej koszulce oraz medalu znalazły się logotypy 300-lecie koronacji i zwycięskiej bitwy o Kodeń z 22/23 stycznia 1863 r.

W tym szczególnym roku, starterem do XXIII Biegu Sapiehów, był Pan Jakub Krzysztof Czekaj z Krakowa, syn Marii Osterwy-Czekaj, wnuczki Pawła Jana Sapiehy (z linii kodeńskiej Sapiehów, nota bene brata kardynała Adama Sapiehy).

Trasa tegorocznego biegu była zmieniona ze względu na utrudnienia w ruchu drogowym na drodze 816 spowodowane remontem tej drogi, jednak nie miało to wpływu na jakoś zawodów. W tym roku nie było „piekielnej kodeńskiej piętnastki” i z nieba nie lał się żar, przez cały czas utrzymywała  się jednak deszczowa pogoda, było bardzo duszno, nie ułatwiało to zmaganiom biegaczy.

Bieg Sapiehów to cykliczna impreza rangi międzynarodowej, posiadająca aspekt nie tylko sportowo-rekreacyjny. Celem Biegu jest nie tylko popularyzacja czynnego wypoczynku wśród dzieci i dorosłych, biegów i marszów średnio i długodystansowych. Impreza biegowa w Kodniu ma swoją markę w kraju i za granicą. W mediach biegowych oraz przez samych uczestników nazywany jest „piekielną piętnastką”. Impreza oprócz szeroko pojętej promocji rekreacji sprzyja także poznawaniu bogatej kultury regionu pogranicza, wspaniałych zabytków, a nade wszystko nieskażonej, bujnej nadbużańskiej przyrody Kodnia i okolic. Bieg Sapiehów jest znakomitą promocją regionu, wpisany do kalendarza imprez sportowych Polskiego Stowarzyszenia Biegów.

W tegorocznej edycji biegu wśród mężczyzn wygrał Grzegorz Pawlak z Topoli reprezentujący 3 Zamojski Pułk Zmechanizowany, zdobył Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Najszybszą kobietą okazała się Izabela Paszkiewicz z Terespola, co nie jest niespodzianką, ponieważ reprezentantka Polski wielokrotnie tryumfowała w kodeńskich zawodach. Pani Izabela nagrodzona została pucharem ufundowanym przez ppłk. Sławomira Mirońskiego – Dyrektora Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej. Na 5 kilometrowej trasie Nordic Walking wśród kobiet najszybsza była Barbara Ułasiewicz z Białej Podlaskiej, która „zgarnęła” puchar ufundowany przez Zrzeszenie Wojewódzkie Ludowe Zespoły Sportowe, natomiast wśród mężczyzn najszybciej przyszedł Paweł Jagieła z Białej Podlaskiej, któremu puchar wręczył Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Romanowski.

W Biegu Sapiehów wystartowało 77 zawodników, natomiast w Marszu nad Bugiem 25. Biegowi głównemu na dystansie 15 km oraz 5 km Nordic Walking towarzyszyły również Małe Biegi Sapiehów (dla dzieci na dystansie 800 metrów) oraz Bieg Przedszkolaków, w którym obok swoich pociech pobiegli także ich rodzice. W tych trzech biegach, dla najmłodszych, wystartowało ponad 80 dzieci. (ponad 40 w MBS i podobna liczba w BP). Pomimo deszczowej pogody, wszystkich sportowców oglądało i dopingowało ponad 500 osób.

Międzynarodowa impreza, która miała miejsce w Kodniu dnia 5.08.2023 roku, znakomicie wpisuje się w działania promocyjne powiatu bialskiego i województwa lubelskiego w zakresie wspierania i popularyzacji sportu oraz rekreacji pod nazwą „Lubelskie, smakuj życie, Z dumą wspieramy sport”. W prawdziwym „święcie sportu”, aktywny udział brali najmłodsi zawodnicy (przedszkolaki) oraz uczestnicy dość wiekowi (ponad 70-letni), a „piekielna kodeńska piętnastka” (tym razem deszczowa) ma swoją markę w całym kraju i poza jego granicami, w kalendarzu imprez sportowych ma swoje stałe i znaczące miejsce.

Dzięki dotacji otrzymanej ze Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej możliwy był zakup części pucharów, koszulek i medali dla zawodników biorących udział w Biegu Sapiehów. Puchary Starosty Bialskiego Mariusza Filipiuka zdobyli: za IV miejsce w kategorii open mężczyzn w biegu zdobył Aleksander Burzyński ze Słupska;  za zajęcie II miejsca w kategorii open mężczyzn w IV Marszu nad Bugiem – Krzysztof Frąckowiak z Siedlec. Koszulki i medale dostali wszyscy sportowcy biorący udział w biegu i marszu Nordic Walking.

Wydarzenie było dofinansowane z budżetu Powiatu Bialskiego.

Wykaz otrzymanych pucharów w XXIII Biegu Sapiehów i Małym Biegu Sapiehów oraz IV Marszu nad Bugiem

Autor tekstu: Jacek Malarski – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Kodnia

Autor zdjęć: Zbigniew Gwardiak