80 lat KGW w Łózkach

Już 80 lat minęło Kołu Gospodyń Wiejskich z Łózek. Z tej okazji 12 listopada odbył się w miejscowym Domu Ludowym uroczysty jubileusz.

KGW jest bardzo aktywne już od 1936 r. Kursy gotowania, wypieku, masarskie oraz garmażeryjne, kursy kroju i szycia oraz innych form rękodzieła wyróżniały je od początku istnienia. Istotne były również spotkania połączone z odczytami i pokazami. KGW zaangażowano się w krzewienie kultury. Organizowano bezalkoholowe zabawy taneczne poprzedzone przedstawieniami. W latach sześćdziesiątych postała grupa teatralna i zespół śpiewaczy p. Bujnika. W 2010 r. utworzył się zespół śpiewaczy z obecnym składem, który od 2016 r. roku nosi nazwę „Kalina”. W 2011 r. po raz pierwszy KGW zorganizowało także „Święto pieczonego ziemniaka z kukurydzą w tle”. Natomiast w 2012 r. w Łózkach postała Pracownia Rękodzieła Ludowego, dzięki czemu ta miejscowość znana jest m.in. z wykonywania serwet i ozdobnych poduszek w technice siutarzu. Z historią Koła można zapoznać się tutaj.

Na jubileusz przybyło wielu gości i mieszkańców Łózek, z członkami KGW na czele. Władze powiatu reprezentował starosta bialski Mariusz Filipiuk, który złożył członkom serdeczne życzenia i wręczył pamiątkowy grawerton. Obecne były także władze gminy Drelów z Piotrem Kazimierskim na czele i wielu zacnych gości.

Był czas gratulacji, życzeń i wspomnień, a KGW z Łózek zaprezentowało swoją obecną działalność.