Pierwsza rocznica tragedii smoleńskiej

10 kwietnia 2011 r. w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, mieszkańcy powiatu bialskiego postanowili w sposób szczególny upamiętnić pierwszą rocznicę tragedii smoleńskiej.

W Białej Podlaskiej obchody rocznicy rozpoczął  koncert Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych z Dęblina. Następnie została odprawiona uroczysta msza święta. Homilię wygłosił ks. Mieczysław Lipniacki, który podkreślał fakt, że Smoleńsk wpisuje się tak samo w martyrologię narodu polskiego jak Katyń, a tylko prawda może zabliźnić zadane rany.

Tuż po niej na dziedzińcu kościoła została odsłonięta i poświęcona tablica wmurowana w ścianę epitafium kościoła św. Antoniego w Białej Podlaskiej. Jej autorem jest Robert Kanclerz. Znalazły się na niej nazwiska wszystkich osób, które zginęły w tej katastrofie. Przedsięwzięcie sfinansowano z datków dobrowolnych darczyńców.

Obecne delegacje złożyły pod tablicą kwiaty. Między innymi prezydent miasta Andrzej Czapski i starosta bialski Tadeusz Łazowski.
Należy pamiętać, że dwie ofiary katastrofy związane były z Białą Podlaską. Żona Generała broni, pilot Andrzeja Błasika, dowódcy Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej jest bialczanką. Drugą ofiarą katastrofy związaną z Białą Podlaską była Barbara Maciejczyk, stewardesa.

Także w Międzyrzecu Podlaskim uczczono pamięć 96 ofiar tragedii Tupolewa TU-154. Mieszkańcy miasta wzięli udział w patriotycznych mszach które odbyły się w dwóch parafiach. W kościele pw. Św. Mikołaja odprawiono mszę świętą, w której udział wzięli przedstawiciele władz miasta i powiatu, a także szkół i organizacji pozarządowych.  Druga msza w intencji ofiar odbyła się  w parafii pw. Św. Józefa. Następnie pod pomnikiem katyńskim przedstawiciele Akcji Katolickiej, Solidarności oraz PiSu złożyli wieńce. Wcześniej odczytano apel poległych, a chór parafialny zaśpiewał „Modlitwę o pokój”.