delegacja z Litwy w powiecie

Na zaproszenie starosty bialskiego w powiecie bialskim gościliśmy 42-osobową delegację samorządowców z rejonu wileńskiego i solecznickiego (Litwa). Od wielu lat bardzo dobrze układa się współpraca między samorządem powiatu i rejonu wileńskiego, która jest wynikiem podpisanego bezterminowego porozumienia. Władze rejonu dostrzegły również potrzebę na tym polu swojego południowego sąsiada z tego samego okręgu wileńskiego. Doświadczyć współpracy najlepiej na gruncie spotkania, stąd też przyjazd przedstawicieli obu samorządów. Podkreślić należy, że dla samorządowców litewskich był to wyjazd w ramach Dnia Starosty (odpowiednik naszego wójta).

Delegacja przebywała w powiecie bialskim w dniach 12 – 15 listopada. W jej składzie byli merowie obu rejonów: Maria Rekść (r. wileński) oraz Zdzisław Palewicz (r. solecznicki), a także Czesław Olszewski – zastępca mera rejonu wileńskiego, starostowie poszczególnych gmin i dyrektorzy wydziałów rejonów. Doświadczenie Polski w okolicach Narodowego Święta Niepodległości była dla obecnych przeżyciem bardzo wzruszającym. Od nich można było się uczyć, co to znaczy patriotyzm i tęsknota za macierzą. Litewscy samorządowcy mieli możliwość również uczyć się od nas samorządności, współpracy i efektów połączenia pasji, pomysłu i wykorzystania środków zewnętrznych. Doświadczali tego podczas zwiedzania Parku Radziwiłłowskiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, pracowni ginących zawodów w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy, zapoznając się z pracą Domu Pomocy Społecznej w Kozuli.

Jednak nie tylko zwiedzanie zajmowało czas. Celem było poznanie funkcjonowania samorządu w Polsce podczas seminarium przewidzianego na drugi dzień pobytu. Miało ono miejsce w sali konferencyjnej hotelu Dukat w Białej Podlaskiej. O tym mówili starosta bialski Tadeusz Łazowski oraz Krzysztof Iwaniuk wójt gminy Terespol. Międzynarodową współpracę na przykładzie gmin powiatu bialskiego zaprezentował Piotr Dragan wójt gminy Wisznice. Natomiast o perspektywach współpracy samorządów powiatu i rejonów mówili starosta bialski i mer rejonu wileńskiego. Wnioskiem z tego czasu było podejmowanie kolejnych inicjatyw służącym mieszkańcom, a szczególnie realizacja wymiany młodzieży czy przedsięwzięć sportowych. Oczywiście nie zabrakło rozmów o możliwościach ubiegania się o środki unijne na razem tworzone projekty.

Przedstawienie samorządności w Polsce na przykładzie gmin miało swój wymiar doświadczalny, gdyż po seminarium 9 wójtów z Białej Podlaskiej, Konstantynowa, Zalesia, Terespola, Tucznej, Wisznic, Międzyrzeca Podlaskiego, Łomaz i Piszczaca pokazało poszczególnym członkom delegacji, jak udaje im się te ideały określone podczas seminarium realizować. Była to też okazja do konkretnych rozmów o współpracy między gminami z rejonów okręgu wileńskiego i powiatu bialskiego.

Ze względu na to, iż niektóre osoby były pierwszy raz na naszym terenie mogły zwiedzić również Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej i zapoznać się z historią miejsca, jak również kolekcją ikon. Przewidziany był wyjazd do Lublina, gdzie zapoznano się z przeszłością stolicy województwa i obserwowano jej rozwój. Stare Miasto, Muzeum na Zamku, uczestnictwo w błogosławieństwie podczas mszy św. w Archikatedrze Lubelskiej z pewnością zapadną w pamięci obecnych.

Przyjaciele z Litwy byli pozytywnie zaskoczeni ciepłym przyjęciem, wyjątkową gościnnością organizatorów pobytu, czyli pracowników Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej oraz otwartych na współpracę wójtów.

podziękowanie

 

Scroll to Top