„Dzień Jagielloński” w Lublinie – Krypty i cmentarze

W sobotę 21 listopada br. Fundacja „Via Jagiellonica” zaprasza do Lublina na comiesięczne spotkanie w ramach cyklu pt. „Dni i Noce Jagiellońskie”. Tym razem zwiedzający zapoznają się z dziejami lubelskich krypt i cmentarzy.
Począwszy od stycznia Fundacja prezentuje historyczne „dzielnice” Lublina. Dotychczas były to kolejno: Zamek, „miasto w murach”, przedmieścia Krakowskie i Czwartek, Podzamcze, Przedmieście Lwowskie, Tatary, Zemborzyce, Żmigród oraz Rury.
– Ostatnio byliśmy na Rurach i odwiedzaliśmy miejsca zarówno związane z wodociągiem staropolskim (m.in.. XVI-wieczną Wieżę Wodną), jak i tym współczesnym (Stacja Centralna MPWiK). Tym razem porównamy, jak kiedyś czczono pamięć przodków, a jak dzisiaj. Jeszcze w czasach jagiellońskich w ośrodkach miejskich główne cmentarze zlokalizowane były w obrębie murów, w oraz przy świątyniach parafialnych, a więc w samym „sercu”. Były one przez to bliżej życia naszych przodków. Zastanowimy się, dlaczego uległo to zmianie i teraz miejsca pochówków wyprowadzone są poza centrum – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem licencjonowany przewodnik turystyczny.
Zwiedzanie w dniu 21 listopada br. rozpocznie się o godz. 15 przy Bramie Krakowskiej. Na trasie znajdą się m. in. domniemane miejsce śmierci Jana Kochanowskiego, plac Po Farze oraz wybrane świątynie i cmentarze (po)klasztorne. Zainteresowani będą mogli na zakończenie obejrzeć ekspozycję w kościele pobrygidkowskim wraz z kryptami (bilety: 1,5 / 3 zł).
Udział w „Dniach i Nocach Jagiellońskich” jest odpłatny. Mieszkańcy miast i gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński” mogą liczyć na 10. procentowe zniżki. Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji „Via Jagiellonica” (zarówno w Lublinie, jak i innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego) zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl. Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie, przy ul. Skłodowskiej 3/15: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, tel. (81) 441-11-18.

Plakat Dnia Jagiellońskiego 21 XI 2015 LUBLIN

11 d. Plakat Dnia Jagiellońskiego XI 2015 LUBLIN

 

 

Scroll to Top