III Konkurs Języka Rosyjskiego w Wisznicach

W dniu 14 marca br. w Liceum Ogólnokształcącym w Wisznicach odbył się III Konkurs Języka Rosyjskiego pod hasłem „Znam i lubię język rosyjski”. W konkursie udział wzięło 38 uczniów z 15 gimnazjów z 4 powiatów województwa lubelskiego: bialskiego, parczewskiego, radzyńskiego i włodawskiego.

Swoją obecnością imprezę zaszczycili: wicekonsul Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej Siergiej Aleksiejewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego prof. Ludmiła Szypielewicz, dyrektor Działu Kursów Językowych Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury w Warszawie Aleksander Asikajew, przedstawiciele Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w osobach: prof. Feliks Czyżewski, dr Halina Rycyk – Sztajdel, dr Regina Rybicka, dr Piotr Złotkowski, przedstawiciele organu prowadzącego LO w Wisznicach, w osobach: Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Bialskiego Marzenna Andrzejuk, radny Powiatu Bialskiego Daniel Dragan oraz inspektor ds. oświaty Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej Monika Dadacz, a także przedstawiciel wydawnictwa PWN Anna Mitrus.
W wyniku konkursowych zmagań laureatami zostały następujące uczennice:
Miejsce I: Aleksandra Smerachańskaya z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Białej Podlaskiej, której opiekunem jest Anna Szewczuk;
miejsce II: Klaudia Pawlik z Gimnazjum im. Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Hannie, której opiekunem jest Marianna Jakubiuk;
miejsce III: Pamela Pawluk z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Zamoyskich we Włodawie, której opiekunem jest Izabela Sawicka.
Trzech laureatów konkursu w nagrodę otrzymało wyjazd do Rosji – Moskwy lub Petersburga. Ponadto zdobywczyni I miejsca otrzymała tablet. Wszystkie nagrody ufundowało Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego.
W czasie, kiedy młodzież pisała test konkursowy, nauczyciele – opiekunowie mieli okazję do udziału w konferencji językowej poprowadzonej przez prof. Szypielewicz oraz prof. Czyżewskiego. Ponadto wysłuchali propozycji wydawnictwa PWN w zakresie nauczania języka rosyjskiego.
Podczas oczekiwania na wyniki konkursu młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Wisznicach zorganizowała Dzień Języków Obcych.