Informacja od Powiatowego Lekarza Weterynarii

Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej przekazuje informacje od Powiatowego Lekarza Weterynarii Radomira Bańko o obecnej sytuacji w sprawie skupu świń na terenie powiatu bialskiego.

Bardzo dynamicznie ruszył skup trzody chlewnej. Do 20 marca br wydano 20 pozwoleń na przemieszczanie świń (czyli sprzedaż) na ok. 500 szt. świń, od 20 do 21 marca – 50 pozwoleń na ok. 2700 sztuk, 24 marca – 110 pozwoleń na ok. 2500 szt., zaś w dniu 25 marca do godz. 11.15 – 65 pozwoleń na ok. 1500 szt. W sumie wydano pozwoleń na ok. 7200 szt.
Dodatkowo, dzięki zmianie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny, istnieje możliwość uboju świń w gospodarstwie na użytek własny po wcześniejszym zgłoszeniu i zbadaniu przez lekarza weterynarii.
Tak jak podawane jest w mediach, przypuszczalnie do końca tego tygodnia potrwają ograniczenia w strefie buforowej. Dlatego rolnicy powinni się spieszyć, ponieważ dopłaty z tytułu rekompensaty za poniesione straty w związku z ograniczeniami wynikłymi z pojawienia się przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w województwie podlaskim naliczane będą do czasu, kiedy powiat bialski będzie w tej strefie.