IV Gala Kultury Powiatu Bialskiego

Występ zespołu Jazz Trio oraz Zespołu Pieśni i Tańca “Podlasie” AWF w Białej Podlaskiej otworzył Galę Kultury Powiatu Bialskiego. Tym razem odbyła się ona na sali widowiskowo-konferencyjnej Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, 14 grudnia.

Już po raz czwarty podsumowano roczną pracę na rzecz kultury i dziedzictwa oraz podziękowano wszystkim współpracownikom i przyjaciołom powiatu bialskiego podejmującym trud działań kulturotwórczych. Wśród zaproszonych przez starostę bialskiego Mariusza Filipiuka gości znaleźli się m.in. Andrzej Czapski – kierownik w filii Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej, Małgorzata Bogusz – zastępca dyrektora Biura Organizacji Kadr i Budżetu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, radni powiatu bialskiego w osobach: Mariusz Kiczyński – przewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, Janusz Skólimowski – wicestarosta bialski, Marian Tomkowicz  – wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, Arkadiusz Misztal  – członek Zarządu Powiatu, Arkadiusz Maksymiuk  – przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Ryszard Boś  – przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Czesław Pikacz  – przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, Jolanta Zbucka  – wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej, Marzenna Andrzejuk  – wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, wójtowie gmin: Jerzy Troć – Wójt Gminy Kodeń, Krzysztof Adamowicz – Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski, Jacek Szewczuk – Wójt Gminy Rokitno, Marek Korpysz – Wójt Gminy Sosnówka, Zygmunt Litwiniuk – Wójt Gminy Tuczna, Jan Sikora – Wójt Gminy Zalesie, samorządowcy, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu i instytucji kultury oraz twórcy i działacze kultury z terenu powiatu.

Starosta bialski Mariusz Filipiuk w swoim wystąpieniu podkreślił rolę współpracy międzypokoleniowej w tworzeniu kultury powiatu bialskiego: Dorobek kulturalny, którym możemy się cieszyć jest pięknym owocem Waszego współdziałania. Międzyludzkiej i międzypokoleniowej komunikacji. W kulturze przejawia się pomysłowość, inteligencja, pamięć, różnego rodzaju uzdolnienia, wyobraźnia i samoświadomość. Wy drodzy Państwo, posiadacie wszystkie te cechy. A co najważniejsze chcecie przechowywać i przekazywać te wartości – stwierdził starosta.

Gala Kultury była okazją do wręczenia medalu „Zasłużony dla województwa lubelskiego” i dyplomów okolicznościowych paniom z zespołu „Jarzębina” z Zabłocia. Panie zaprezentowały się przez licznie zgromadzoną publicznością, śpiewając dwie tradycyjne pieśni ludowe.

Również samorząd powiatowy przygotował medale „Zasłużony dla powiatu bialskiego” dla osób wyróżniających się w pracy na rzecz kultury na naszym terenie. Medale otrzymały Anna Pietrusik – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu, Halina Bugajewska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim, Agnieszka Bieńkowska – instruktor w Gminny Ośrodku Kultury w Białej Podlaskiej, Agnieszka Borodijuk – instruktor w Gminny Ośrodku Kultury w Białej Podlaskiej, Maria Sawczuk – emerytowana dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kajetana Sawczuka w Konstantynowie.

Zgromadzeni mogli obejrzeć również prezentacje „Rok w kulturze w powiecie bialskim”.

Podczas uroczystości podsumowano także dwa konkursy odbywające się pod patronatem starosty bialskiego: XV edycję powiatowego konkursu o tematyce regionalnej  z cyklu „Ocalić od zapomnienia” oraz plebiscyt na najpopularniejszy zespół ludowy powiatu bialskiego zorganizowany przez portal Biala24.

Pierwszy z nich, którego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej wygrała Gminna Biblioteka Publiczna w Konstantynowie. Drugie miejsce otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, natomiast III – Gminna Biblioteka Publiczna w Rokitnie. Przyznano także 3 wyróżnienia, które otrzymały filie Bibliotek w Romaszkach i Dokudowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Rossoszu.

Najpopularniejszym zespołem według czytelników portalu Biała24 została w tym roku „Bokińczanka” z Bokinki Królewskiej, drugie miejsce zajęła „Pohulanka” z Kopytnika, zaś III – zespół „Echo” z Przychód. Zespoły również zaprezentowały się na scenie.

Między poszczególnymi punktami programu wystąpiła z recitalem młodzież ucząca się w Zespole Szkół Ekonomicznych im. M. Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim: Sylwia Kieczka, Diana Gmurkowska, Weronika Hawryluk, a potem Julia Korolczuk oraz Łukasz Ostapiuk.

Wspólny czas zakończyły rozmowy w gronie ludzi, którym na sercu leży dobro mieszkańców powiatu bialskiego i praca na rzecz kultury.

Już wychodząc z gali, można było odebrać upominek z materiałami promocyjnymi powiatu oraz podziękowaniem za roczną pracę od starosty bialskiego.

Tekst: Anna Jóźwik/ Zdjęcia: Grzegorz Panasiuk

Scroll to Top