„Jak to na wsi niegdyś bywało – bielenie płótna”

Praca przy wrzecionie

Zespół ludowy „Leśne Echo” z Zaścianek wraz z dziecięcym zespołem ludowym „Hreczka” z Zaścianek dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, Gminy Międzyrzec Podlaski oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim w środę 19 sierpnia nagrał przygotowaną przez siebie inscenizację „Jak to na wsi niegdyś bywało – bielenie płótna”. Opowiada ona o bieleniu płótna na dawnej wsi podlaskiej, ukazując tym samym piękno kultury ludowej. Przenikanie pracy wraz z codziennym życiem w naturalny sposób, tak bardzo już współcześnie zatracane. Patrząc na uprzednie pokolenia, ich zwyczaje, rytm życia, możemy wiele się uczyć. Choć jak wiadomo, żyjemy w zupełnie innych realiach. Szacunek dzieci względem starszyzny, szacunek dla tradycji, rytmu przyrody i życie z nią w symbiozie są jednak wartościami ponadczasowymi.

W inscenizacji udział wzięli: Wiktoria Ewa Nasiłowska, Zofia Nestorowicz, Henryka Tymoszuk, Irena Nikończuk, Urszula Flis, Eugenia Cap, Salwina Samociuk, Aleksander Szmidt

oraz dzieci: Wiktor Nestorowicz, Zuzanna Stefaniuk, Aleksja Gmur, Tosia Jóźwik, Nikola Jóźwik, Michalina Rybicka, Nikodem Rybicki, Lucyna Rykała, Wojciech Rykała, Nina Hubica, Zosia Szmytko, Staś Szmytko

Inscenizację można obejrzeć na następujących kanałach:

BiperTV

fb GOK Międzyrzec Podlaski