Obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą-14 listopada

Diabetolodzy przypominają, że ta przewlekła i nieuleczalna choroba wcześnie wykryta pozwala uniknąć powikłań. 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

Tegoroczne hasło towarzyszące obchodom Światowego Dnia Walki z Cukrzycą brzmi „Przeciwdziałaj Cukrzycy. Teraz.” i jest swego rodzaju apelem, by dłużej nie ignorować tej choroby. Aż 30 proc chorych nie zdaje sobie z tego sprawy.

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacują, że jeśli nie podjęte zostaną systemowe działania w zakresie edukacji na temat cukrzycy i jej prewencji, liczba cierpiących na nią osób ulegnie podwojeniu do roku 2030.

Liczba chorych na cukrzycę w Polsce – podobnie jak w innych krajach – rośnie. Głównym powodem jest wzrost liczby osób otyłych. Ponadto ludzie coraz dłużej żyją, a ryzyko wystąpienia cukrzycy rośnie wraz z wiekiem.

Według najnowszych danych, na cukrzycę choruje 5 proc. dorosłych Polaków. Jeszcze 10 lat temu chorych na cukrzycę między 8. a 69. rokiem życia było 4 proc. Obecnie liczba wszystkich osób chorych na cukrzycę w Polsce sięga 2,5 miliona.

 

Scroll to Top