Odbyło się VIII Spotkanie z Kultura Tatarską i Regionalną

Jak co roku w Studziance w dniach 9 i 10 lipca, odbyło się Spotkanie z Kulturą Tatarską i Regionalną. Była to już ósma edycja tej imprezy. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W pikniku wzięło udział około 600 osób.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka, Urząd Gminy w Łomazach w ramach realizacji zadania zleconego „V Tatarskie Bieganie, oraz mieszkańców Studzianki pod przewodnictwem sołtysa Dariusza Kukawskiego przy wsparciu Starostwa Powiatowego Białej Podlaskiej oraz Darczyńców. Patronat nad biegiem objął Klub Biegacza Biała Biega.

Impreza rozpoczęła się w sobotę popołudniu od warsztatów łucznictwa tradycyjnego, które cieszy się popularnością szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Odbył się również turniej strzelania z łuku.  Przygodę z łukami kontynuować można było również w niedzielę, podczas warsztatów i turnieju rodzin. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę istniała również możliwość zwiedzenia Muzeum Wsi Podlaskiej w Studziance, które w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Chętnych nie brakowało.

Niedzielne obchody rozpoczęto zaś od uroczystego otwarcia wystawy Pani Magdaleny Kopeć –Remesz z Chicago poświęconej pamięci Heleny Bandzarewicz – ostatniej, prawdziwej Tatarki mieszkającej w Studziance. W tym roku wypada 10-ta rocznica jej śmierci. Symbolicznego otwarcia drzwi dokonała córka Heleny Bandzarewicz – Józefa Kowieska oraz jej wnuk Adam i wnuczka Mariola. Z tej okazji odbyła się również emisja filmu „Tatarska Baśń”, poświęconego jej osobie. Udostępniono także wystawę Sławomira Hordejuka o osadnictwie tatarskim na Południowym Podlasiu.

Jak co roku, tak i tym razem nie mogło zabraknąć zwiedzania cmentarza tatarskiego – najsłynniejszego i najcenniejszego miejscowego zabytku. Zebrani goście, w liczbie około 40 osób, udali się na miejsce pod przewodnictwem prezesa Stowarzyszenia Miejscowości Studzianka – Łukasza Wędy oraz miejscowej młodzieży. Przebrani w tradycyjne tatarskie stroje oprowadzili zwiedzających po obiekcie i odpowiedzieli na liczne pytania. Kolejnym i z pewnością najbardziej wyczekiwanym punktem programu były zawody biegowe „V Tatarskie Bieganie”, które w tym roku zgromadziły rekordową liczbę uczestników. We wszystkich konkurencjach wzięło udział ponad 250 uczestników. Zmagania sportowe tradycyjnie rozpoczęły się od biegów dla dzieci, które konkurowały ze sobą w IV kategoriach wiekowych. Po zawodach dla najmłodszych odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zawodników i zawodniczek z trzech pierwszych miejsc.

Kolejną konkurencją sportową był marsz Nordic Walking na 5,28 km. Wyścig poprzedzony był szkoleniem, poprowadzonym przez mistrzynię Polski w NW Katarzynę Jendruchniewicz. Po zmaganiach kijkarzy przyszedł czas na najbardziej wyczekiwaną i cieszącą się największym zainteresowaniem konkurencję – bieg główny „V Tatarska Piątka” na dystansie 5,28 km. Wystartowało w nim 98 zawodników, co jest nowym rekordem frekwencji studziańskiego biegu. Najwyższe miejsce na podium zdobył faworyt i zwycięzca poprzednich edycji zawodów – Yassine Mhimida z Maroka.

Po zmaganiach biegowych odbył się VIII Tatarski Turniej Rodzinny. Cztery drużyny rywalizowały ze sobą w tatarskich konkurencjach (bieg ze strzałami, rzut podkową, wiązanie rzemieni i strzelanie z łuku). Impreza zakończyła się uroczystym wręczeniem pucharów oraz nagród z rąk Wójta Jerzego Czyżewskiego. W tym roku uhonorowani zostali nie tylko zwycięzcy. Organizatorzy w szczególny sposób podziękowali zawodnikom, którzy wzięli udział we wszystkich pięciu edycjach „V Tatarskiej Piątki”.

Wyniki biegu głównego: http://www.time2go.pl/userfiles/V_Tatarska_Pitka-wyniki_oficjalne.pdf

Wyniki NW: http://www.time2go.pl/userfiles/Nordic_Walking_-_V_Tatarska_Pitka_wyniki.pdf

Tekst: Małgorzata Maksymiuk

Zdjęcia: Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka