Olimpiada – uroczyste wręczenie nagród!!!

25 listopada w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej, podczas sesji Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w I Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym skierowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu: bialskiego, radzyńskiego i parczewskiego.

Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego. A jednak wciąż wielu z nas nie chce rozmawiać głośno o swoich problemach, a wizytę u specjalisty uważa za coś wstydliwego. Pora to zmienić, temu służyć ma między innymi I Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. Celem Olimpiady jest poszerzenie wiedzy w zakresie szeroko pojętego zdrowia psychicznego, czyli realizacja celów Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz opracowanych na jego bazie na lata 2011-2015 programów powiatowych.

Olimpiada składała się z trzech etapów, tj. szkolnego, powiatowego i finału regionalnego przeprowadzonych we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych powiatu bialskiego, parczewskiego i radzyńskiego i zakończona wyłonieniem najlepszych
9 uczniów. Wzięło w niej udział 15 szkół ponadgimnazjalnych, w etapie powiatowym było to 89 uczniów z trzech samorządów powiatowych. A łącznie w olimpiadzie wzięło udział 300 uczniów.
Uczniowie, którzy przystąpili do olimpiady i pisania testów: szkolnego, powiatowego i regionalnego, nie mieli łatwego zadania, by się przygotować, musieli zmierzyć się z trudnym i obszernym materiałem teoretycznym, obejmującym wiele zagadnień.
W zgłębianiu trudnej wiedzy pomagali im nauczyciele koordynujący program w danej szkole-koordynatorzy szkolni. Zakres tematu opracowany przez zespół specjalistów złożony z psychologów, obejmował między innymi: koncepcje osobowości, komunikację międzyludzką, choroby i zaburzenia psychiczne, stres, cele i formy psychoterapii oraz pomoc psychologiczną.

Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Babisza, posłów do Parlamentu Europejskiego Arkadiusza Bratkowskiego i Lenę Kolarską-Bobińską oraz posłów na Sejm RP Franciszka Stefaniuka, Stanisława Żmijana, Adama Abramowicza i senatora RP Grzegorza Biereckiego.


Nagrody ufundowały osoby obejmujące przedsięwzięciem swoim patronatem oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim i Parczewie.
Komu możemy pogratulować imponującej wiedzy na temat zdrowia psychicznego? Komisja Konkursowa powołana Zarządzeniem Nr 28 Starosty Bialskiego z dnia 4 listopada 2013 r. postanowiła przyznać:
VIII miejsce – Aleksandrze Piasko z I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim.
Exequo VII miejscem zajął uczeń również I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim – Marcin Kowalczyk .
Exequo VII miejsce zajęła również Iga Synderkiewicz z Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej.
Na VI miejscu w olimpiadzie uplasowała się Magdalena Eksmond – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Parczewie.
V miejsce zajęła uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Wł. Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim – Natalia Mazurek.
IV miejsce przypadło w udziale uczniowi I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Parczewie – Szymonowi Daciukowi.
A teraz najlepsi z najlepszych:
III miejsce w I Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym zajęła uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Wł. Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim – Dorota Dudzińska.
Nagrody to gramofon retro, zestaw książek – arcydzieła literatury polskiej i światowej wydawnictwa Zielona Sowa w skóropodobnych okładkach, zestaw torba, portfel, rękawiczki i szalik firmy CROOP oraz pakiety promocyjne z poszczególnych starostw. Nagrody ufundowały trzy samorządy powiatowe. Dodatkowo plecak turystyczny oraz akcesoria do komputera ufundowane zostały przez Pana Grzegorza Biereckiego Senatora RP.


Laureatką II miejsca została Joanna Matejek również z Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Wł. Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim. Nagrodami były Tablet firmy Acer , telefon Nokia Asha 302 oraz pakiety promocyjne z poszczególnych starostw. Nagrody ufundowali współorganizatorzy olimpiady. Dodatkowo plecak firmowy wraz z akcesoriami ufundowała Pani Lena Kolarska-Bobińska – Poseł do Parlamentu Europejskiego.


Najlepszą z najlepszych w I Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym została uczennica I Klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Parczewie – Anna Kwiatkowska. Nagrodami były notebook firmy Acer za 1000 zł ufundowana przez współorganizatorów olimpiady- powiaty. Natomiast urządzenie wielofunkcyjne ufundowane zostało przez Pana Europosła Arkadiusza Bratkowskiego.


Słowa podziękowań skierowano również do Komisji Konkursowej za okazaną pomoc i wsparcie naszych działań, za opracowanie materiałów edukacyjnych dla uczniów oraz ułożenie pytań konkursowych na wszystkie trzy etapy olimpiady. W skład Komisji wchodziły: Pani Renata Nastaj – Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Parczewie, Pani Joanna Żukowska – psycholog z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białej Podlaskiej Filia w Wisznicach oraz Pani Anna Zyszczuk-Kucyk psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radzyniu Podlaskim. Podziękowano również i wręczono okolicznościowe dyplomy koordynatorom powiatowym Pani Małgorzacie Chilimoniuk ze Starostwa Powiatowego w Parczewie, Panu Jerzemu Popek ze Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim oraz pani Annie Jureczek ze Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej.
W dalszej kolejności uroczystości wręczono nagrodę w konkursie na opracowanie projektu graficznego logo I Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. Przedmiotem konkursu było zaprojektowanie i opracowanie projektu graficznego logo, które będzie miało zastosowanie do celów identyfikacyjnych, popularyzatorskich, promocyjnych i korespondencyjnych w ramach olimpiady.

Konkurs adresowany był do Domów Pomocy Społecznej, Domów Dziecka i Powiatowego Ośrodka Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi z terenu powiatu bialskiego.
Komisja Konkursowa działająca na podstawie Zarządzenia Nr 15 Starosty Bialskiego z dnia 01 sierpnia 2013 po analizie prac postanowiła wybrać projekt graficzny logo Domu Pomocy Społecznej w Kostomłotach. Nagrodę (aparat cyfrowy Olimpus) z rąk Pana Starosty Bialskiego odebrała Pani Aleksandra Sulikowska- Dyrektor DPS w Kostomłotach.
W dalszej kolejności głos zabrali Starosta Radzyński Pan Lucjan Kotwica oraz Starosta Parczewski Pan Waldemar Wezgraj, którzy pogratulowali laureatom olimpiady oraz wyrazili słowa uznania dla koordynatorów szkolnych a jednocześnie podkreślili wagę problematyki, jak również zaangażowanie organizatorów.
W tzm miejscu, dziękujmy wszystkim uczestnikom za udział i współpracę ! Patronom i fundatorom nagród za hojną postawę, za okazaną pomoc i wsparcie naszych działań. Koordynatorom powiatowym i szkolnym oraz komisjom konkursowym dziękujmy za zaangażowanie, bardzo otwarte i profesjonalne podejście do uczestnictwa w promocji zdrowia psychicznego. Laureatom życzymy powodzenia w życiu osobistym i sukcesów w nauce i już teraz zapraszamy do uczestnictwa w II Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym, której głównym organizatorem w przyszłym roku będzie Starostwo Powiatowe w Parczewie.

 

Scroll to Top