przySMAKI POGRANICZA

   

Kilkaset osób uczestniczyło w zorganizowanej przez bialskie starostwo imprezie plenerowej „przySMAKI POGRANICZA”, która odbyła się w dniu 29 czerwca w Roskoszy.

Pogoda dopisała, na scenie pojawiły się piosenki biesiadne, ludowe i cygańskie. W przerwach tancerka Djamila czarowała widzów pokazami tańca orientalnego.
Na stoisku degustacyjnym wszyscy przybyli goście częstowali się naszymi tradycyjnymi potrawami regionalnymi, spróbować można było m.in.: barszczu ukraińskiego, pasztetów, wszelkiego rodzaju pierogów i pyz.
W imprezie w ramach zorganizowanego konkursu na NAJLEPSZĄ POTRAWĘ REGIONALNĄ wzięli udział przedstawiciele z 11 gmin naszego powiatu, o miano najlepszej potrawy rywalizowało 60 dań. Wszystkie stoiska były pięknie przystrojone, a stoły uginały się od dań przygotowanych na konkurs i poczęstunek. Potrawy oceniała komisja w składzie: Przewodnicząca Komisji – Elżbieta Chwalczuk – pracownik Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, Krystyna Konstanciuk – pracownik ECKiW OHP w Roskoszy oraz Katarzyna Karmasz – pracownik LODR oddz. w Grabanowie, która po obejrzeniu, degustacji i ocenie wszystkich potraw konkursowych wyłoniła laureatów i przyznała nagrody.
Miano najlepszej potrawy regionalnej i pierwsze miejsce w konkursie otrzymała KAPUSTA NADZIEWANA przygotowana przez Pracownię Kulinariów Regionalnych w Perkowicach, drugie miejsce zajęła potrawa PIEROGI OLĘDERSKIE przygotowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Sławatycze, trzecie miejsce za potrawę GOLASY Z KASZY GRYCZANEJ Z SEREM przyznano Kołu Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego. Trzy równorzędne wyróżnienia zdobyły: Gmina Kodeń za NALEWKĘ HYĆKA NADBUŻAŃSKA, Gminne Koło Gospodyń Wiejskich w Sosnówce za MARCHWIAK oraz Koło Aktywnych Kobiet z Konstantynowa za ZAWIJAS DROŻDŻOWY Z SUSZONYMI JABŁKAMI.
Nagrodzono także Delegację z Rejonu Samborskiego na Ukrainie, która na swoim stoisku serwowała swoje regionalne potrawy, a wielkim powodzeniem cieszyła się grillowana na stoisku na ruszcie szynka.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie
Wspólne biesiadowanie zakończył koncert szant w wykonaniu Ryszarda Borkowskiego z zespołem.
W najbliższym czasie na podstawie zebranych przepisów tradycyjnych potraw regionalnych wydana zostanie książeczka kulinarna bogato ilustrowana fotografiami. W książeczce znajdzie się także mapa smaków pogranicza, oraz charakterystyczne walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe obszaru objętego LSR.

Impreza zorganizowana została w ramach projektu „przySMAKI POGRANICZA” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w zakresie „małych projektów” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Czas realizacji projektu: kwiecień – listopad 2014 r.,

Fotorelacja z imprezy

 

Scroll to Top