Rekonstrukcja w Drelowie

Z okazji 140 rocznicy Męczeństwa Unitów w dniu 30 marca w Drelowie została wystawiona rekonstrukcja męczeństwa unitów drelowskich.

 Przedsięwzięcie rozpoczęło się od mszy świętej celebrowanej przez JE ks. bp. Zbigniewa Kiernikowskiego – biskupa siedleckiego. Potem kilka tysięcy osób mogło oglądać rekonstrukcję. Scenariusz napisała Ewa Strok -nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum im. Unitów Drelowskich w Drelowie. Natomiast reżyserią zajęli się Jacek i Bożena Dragul. W przedsięwzięcie zaangażowała się ludność gminy. Do rekonstrukcji zostały zaproszone też grupy rekonstrukcyjne z Białegostoku, Radzynia Podlaskiego, Międzyrzeca Podlaskiego. Przekaz był na tyle autentyczny, że publiczność mogła odczuć, że przeniosła się 140 lat wcześniej do tych pamiętnych wydarzeń. Wielomiesięczne próby przyniosły niesamowity efekt – wzruszenia, refleksji, zadumy nad ofiarą drelowskich męczenników. 
W przedsięwzięcie zaangażowało się wiele instytucji i organizacji: Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie, Samorząd Gminy Drelów, Gimnazjum Nr 1 w Drelowie, Gminne Centrum Kultury w Drelowie i Bialskopodlaska Lokalna Grupa Działania oraz społeczność gminy Drelów przy wsparciu Stowarzyszenie „Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji i Grupy Rekonstrukcyjnej „Kresy” z Białegostoku. Patronatem honorowym przedsięwzięcie objęli: ks. bp Zbigniew Kiernikowski – biskup siedlecki, Marszałek Województwa Lubelskiego, Stowarzyszenie Pamięci Unitów Podlaskich „MARTYRIUM” oraz Kapituła Kolegiacka Janowska.
Po rekonstrukcji dalsza część uroczystości odbywała się już na hali sportowej gimnazjum. Były podziękowania, wrażeniami widzów dzielili się wicemarszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, czy starosta bialski Tadeusz Łazowski, ale też organizatorzy i jeden z aktorów, którym był poseł na Sejm RP Franciszek Jerzy Stefaniuk. Potem można było jeszcze osobiście porozmawiać z organizatorami, pomysłodawcami oraz aktorami i podzielić się swoimi wrażeniami.

 

 

Scroll to Top