Relacja z zawodów strażackich w Tucznej

W upalną niedzielę 26 czerwca na placu obok Zespołu Szkół w Tucznej odbyły się XVIII Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu bialskiego, których organizatorami byli Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP i Komenda Miejska PSP w Białej Podlaskiej, a gospodarzem Gmina Tuczna. Uroczystego otwarcia zawodów oraz powitania zawodników i gości dokonał wójt gminy Tuczna, jednocześnie prezes Oddziału Gminnego Związku OSP druh Zygmunt Litwiniuk. Wśród gości obecni byli – wicestarosta bialski Skólimowski Janusz, kapelani strażaków – diecezjalny ks. Roman Sawczuk, powiatowy ks. Henryk Jakubowicz, mł. bryg. Artur Tomczuk p.o. komendant miejski PSP, mł. bryg. Marek Chwalczuk zastępca komendanta miejskiego PSP oraz wójtowie gmin naszego powiatu. Zawody poprzedziła msza św. w intencji zawodników i ich rodzin, którą celebrował ks. Henryk Jakubowicz.

W zawodach startowało ogółem 32 drużyn laureatów szczebla gminnego – 12 kobiecych, 20 męskich, w tym zwycięzcy zawodów roku 2015 – drużyna żeńska z Tucznej i drużyna męska z Kwasówki.  W wyniku sportowej rywalizacji w 2 konkurencjach tj. w sztafecie pożarniczej 7 x 50m z przeszkodami i ćwiczeniach bojowych miejsca na podium zajęli:

W grupie kobiecych drużyn pożarniczych:

I miejsce      – OSP Horodyszcze gm. Wisznice z wynikiem 119,40 pkt;

II miejsce    – OSP Krzewica gm. Międzyrzec Podlaski z wynikiem 122,64 pkt;

III miejsce   – OSP Dołha gm. Drelów z wynikiem 128,96 pkt;

IV miejsce   – OSP Dubów gm. Łomazy z wynikiem 128,96 pkt

V miejsce    – OSP Zawadki w Miedzyrzecu Podlaskim z wynikiem 131,61 pkt

W grupie męskich drużyn pożarniczych:

I miejsce      – OSP Kwasówka, gm. Drelów z wynikiem  96,24 pkt;

II miejsce    – OSP Dubów gm. Łomazy z wynikiem 101,94 pkt;

III miejsce   – OSP Rozwadówka gm. Sosnówka z wynikiem 102,50 pkt;

IV miejsce   – OSP Dołha gm. Drelów z wynikiem 102,52 pkt;

V miejsce    – OSP Tuczna z  wynikiem 102,78 pkt.

Dla laureatów 5 pierwszych miejsc zawodów w grupie kobiet i mężczyzn dzięki wsparciu samorządów naszego powiatu i sponsorów, producenta węży pożarniczych Bezalin z Bielska Białej, „Dzianko” z Łodzi – producenta koszulek koszarowych letnich oraz  „Haft Elektroniczny” z Łodzi – producenta dodatków do mundurów strażackich,  zostały wręczone nagrody zespołowe.

Ponadto członkowie drużyn w grupie kobiet i mężczyzn, które zajęły pierwsze trzy miejsca otrzymali puchary i nagrody indywidualne ufundowane przez Starostę Bialskiego, Komendanta Miejskiego PSP, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz Wójta Gminy Tuczna.

Wszystkie startujące drużyny otrzymały dyplomy i upominki za udział.

Wyżywienie na zawodach zapewnił Oddział Wojewódzki Związku OSP RP woj. lubelskiego w ramach środków na propagowanie bezpieczeństwa pożarowego, Hurtownia Napojów „Wysokiński” w Międzyrzecu Podlaskim, Firma „SEDAR” z Międzyrzeca Podlaskiego oraz Urząd Gminy Tuczna.

Organizatorzy zawodów dziękują Staroście Bialskiemu, samorządom naszego powiatu, sponsorom, Wójtowi Gminy Tuczna oraz strażakom z terenu gminy Tuczna za wsparcie i pomoc w organizacji zawodów.

Bożena Krzyżanowska

ZOP ZOSP RP Biała Podlaska