Spotkanie dyrektorów instytucji kultury

7 grudnia br. w Husince odbyło się  Powiatowe Spotkanie Dyrektorów Instytucji Kultury. Wraz z Prezesem Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego zaprosiliśmy do dyskusji na temat tradycyjnych ubiorów naszego regionu. Pani Bożenna Pawlina-Maksymiuk opowiedziała o elementach zdobniczych charakterystycznych dla terenów nadbużańskich, tzw. pereborach. Prelegentka przedstawiła stan badań nad tym ważnym elementem naszej tradycji i tożsamości. Więcej informacji na temat pereborów można znaleźć  w wydanym w 2019 r. pięknym, bogato ilustrowanym albumie Perebory. Nadbużańskie tradycje tkackie, którego autorem jest Pani Bożenna.

W dalszej części spotkania dyskutowano na temat współpracy jednostek kultury, planowanych na 2023 r. wydarzeń kulturalnych i artystycznych oraz współpracy przy ich organizacji ze Starostwem Powiatowym w Białej Podlaskiej. Podsumowano również działania podjęte w upływającym roku, między innymi Dzień Działacza Kultury, Dożynki Powiatowe i Bialski Festiwal Sękaczy. Gminne i miejskie ośrodki kultury współtworzą program tych powiatowych uroczystości zapewniając oprawę artystyczną, za co składamy serdeczne podziękowania.

Spotkanie zakończyło się promocją kulebiaka jaglanego, który figuruje na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w bieżącym roku został nagrodzony „Perłą 2022” w ogólnopolskim konkursie Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Kulebiak przygotowała Pani Urszula Nowicka z Pracowni Kulinariów Regionalnych w Perkowicach, nagrodzona w w/w konkursie.

Spotkanie dyrektorów instytucji kultury w Husince, fot. ze zbiorów P. Elżbiety Sokołowksiej
Przewiń do góry