Światowy dzień bez papierosa

Corocznie dzień 31 maja obchodzony jest jako Światowy Dzień Bez Papierosa. Tego dnia zastanawiamy się nad problemem szkodliwości palenia oraz staramy się namówić jak największą ilość aktualnych palaczy do rzucenia nałogu i wybrania zdrowszej strony życia.

Badania oraz statystyki przeprowadzane w ostatnim czasie kwalifikują palenie papierosów jako śmiertelne zagrożenie dla zdrowia na świecie, a nawet przyczynę większej liczby zgonów niż AIDS, narkotyki, alkoholizm czy wypadki samochodowe. Palenie tytoniu zabija 4 miliony palaczy rocznie, co 8 sekund w skutek palenia papierosów umiera jedna osoba, osoby palące żyją 15 lat krócej niż te, które po papierosy nie sięgają, a według danych Światowej Organizacji Zdrowia na raka płuc umiera od 10,5 do 40 razy więcej osób palących niż niepalących. Tak przerażające statystyki powinny zmusić do nas do refleksji nad zmianą swoich dotychczasowych nawyków.
Powiat Bialski również walczy z nałogiem organizując kampanię antynikotynową „Powiat Bialski wolny od dymu tytoniowego”, w tym m.in. konkursy na materiały promujące akcję- plakat, ulotkę prezentację multimedialną, scenariusz lekcji profilaktycznej. Konkursy skierowane są do różnych grup wiekowych i zawodowych.
Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia i zawsze jest to wybór korzystny dla zdrowia.

 

Plakat 

Scroll to Top