Święto Ziół w Sosnówce

W ubiegłą niedzielę w Sosnówce odbyło się spotkanie rolników z województwa lubelskiego, którzy na co dzień zajmują się produkcją ziół. Jest to coraz prężniej rozwijająca się w naszych stronach gałąź rolnictwa, w której rolnicy odnoszą duże sukcesy. Ich działalność została doceniona na II Lubelskim Święcie Ziół, kiedy to ogłoszono m.in. wyniki konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”. Organizatorem konkursu były Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Do tej pory prym w produkcji surowców zielarskich wiodła gmina Fajsławice. Jednak coraz lepsze wyniki rolników z gminy Sosnówka pozwalają stawiać ich w czołówce. Nie bez powodu organizatorem tegorocznej edycji Święta Ziół była właśnie jedna z gmin Doliny Zielawy. Nasz region słynie bowiem

z żywego podtrzymywania tradycji zielarskiej. Rolnicy z Lubelszczyzny dobrze wiedzą, że inwestycja w uprawianie ziół popłaca. Wciąż rośnie zapotrzebowanie na produkty zielarskie, a ich odbiorcami są najczęściej firmy farmaceutyczne, kosmetyczne i spożywcze. Polskie i zagraniczne.

W niedzielę medalami „Zasłużony dla rolnictwa” za wieloletnią pracę na rzecz lokalnych społeczności odznaczeni zostali również pracownicy samorządów. W imieniu prezydenta RP medale wręczył Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk.

Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji. Licznie zgromadzeni goście mieli okazję posmakować specjałów regionalnej kuchni, posłuchać zespołów ludowych czy obejrzeć pokaz sztucznych ogni. Punktem kulminacyjnym wieczoru był koncert zespołu „Power Play”.

Podczas imprezy przeprowadzano konkursy kulinarne – na najlepszą potrawę przygotowaną z wykorzystaniem ziół oraz na nalewkę i destylat. W poszczególnych kategoriach komisja konkursowa nagrodziła następujące osoby:

DANIE MIĘSNE:

I. Gminne Koło Aktywnych Kobiet, Fajsławice – Karkówka z ziołami,

II. KGW „Marysieńki”, Pilaszkowice – Pasztet z kaczki z wędzoną śliwką,

III. Jadwiga Szypiło, Rozwadówka – Ziołowe pierogi z indykiem i kurkami,

Wyróżnienie: Maria Kozioł, Sosnówka – Gołąbki z ziołami

DANIE BEZMIĘSNE:

I. KGW „Marysieńki”, Pilaszkowice – Pasztet z cukini z ziołami,

II. Stowarzyszenie „Aktywni Razem”, Wolica – Pierogi z serem, ziołami i lubczykiem,

III.Gminne Koło Aktywnych Kobiet, Fajsławice – Zupa pokrzywowa,

Wyróżnienie: Teresa Diadik, Rozwadówka – Śledzie prezydenckie z ziołami,

DESER:

I. Dominika Pych, Rafał Winniczuk, Rozwadówka – Tort pokrzywowy,

II. Teresa Skrzyńska, Rozwadówka – Parowańce z czarną borówką,

III. Gminne Koło Aktywnych Kobiet, Fajsławice – Kompot miętowy,

Wyróżnienie: KGW „Marysieńki”, Pilaszkowice – Prośniaki z miodem z mniszka i jagodami,

NALEWKI I DESTYLATY:

I. Tadeusz Wikira, Rybczewice – Nalewka „Owoce leśne”,

II. Marzena Guz, Rossosz – Nalewka z bzu czarnego,

III. Maria Matczuk, Jabłoń – Miętówka,

Wyróżnienie: Stowarzyszenie „Aktywni Razem”, Wolice – Nalewka truskawkowa,

 

Nagrody w konkursie ufundowali: Starosta Bialski – Mariusz Filipiuk, Wójt Gminy Sosnówka – Marek Korpysz, oraz Jolanta Mikulska – p.o. dyrektora Gminnego Ośrodka Kultur w Sosnówce.

Wyniki konkursu KRUS – „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”:

I miejsce – Jan Rudko z Dębowa, II miejsce – Mateusz Łobacz z Sosnówki,  III miejsce – Ryszard Łukaszewicz z Sosnówki,  IV miejsce – Kamil Pańczuk z Sosnówki, V miejsce – Mikołaj Hołowieniec z Rozwadówki.

 

II Lubelskie Święto Ziół „Na zielarskim szlaku” odbyło się pod Honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego – Sławomira Sosnowskiego oraz Starosty Bialskiego – Mariusza Filipiuka.

 

zdjęcia: GOK Sosnówka

 

 

Scroll to Top