Uczniowie uczniom… wernisaż wystawy „Piękno zwyczajności” w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie

26 kwietnia w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie miała miejsce uroczystość otwarcia wystawy Piękno zwyczajności – malarstwo polskie XIX i XX wieku. Swoje prace zaprezentowali uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego nr 99 STO na Bemowie w Warszawie. Obrazy pochodzą z kolekcji kopii dzieł wielkich mistrzów i na co dzień są prezentowane w Szkolnej Galerii Sztuki. Pomysłodawcą projektu, polegającego na wykonywaniu kopii obrazów znanych malarzy, była Pani Elżbieta Pawlak. Początkowo prace pokazywane były na szkolnych korytarzach. Wkrótce zajęcia związane z kopiowaniem mistrzów stały się fakultetem artystycznym, a rosnący zbiór prac został nazwany Szkolną Galerią Sztuki. Zajęcia uzupełniane są wiadomościami o głównych kierunkach artystycznych , opisywaniu i katalogowaniu zbiorów, przygotowywaniu wystaw szkolnych i wyjazdowych oraz lekcji muzealnych dla młodszych koleżanek i kolegów. Tym razem prace starszych kolegów z Warszawy mieli okazję poznać uczniowie szkół z terenu naszego powiatu.

Wystawa prezentuje polskie malarstwo z przełomu XIX i XX wieku. Tematem wiodącym w malarstwie tego okresu było prezentowanie zwyczajnego życia na wsi, chłopów oraz szlachty. Zobaczymy więc kopie dzieł Józefa Chełmońskiego, Stanisława Witkiewicza, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Leona Wyczółkowskiego i innych.

Wystawę można oglądać do 31 lipca br. Serdecznie zapraszamy młodzież ze szkół podstawowych i średnich oraz wszystkich zainteresowanych polskim malarstwem.

Więcej prac młodych artystów można znaleźć pod następującym linkiem: https://slo99.edu.pl/szkolna-galeria-sztuki/

Zdjęcia: A. Olejnik

Scroll to Top