uroczystość 10-lecia partnerstwa

Oficjalną uroczystość z okazji dziesięciolecia partnerstwa powiatu bialskiego i Oberhavel rozpoczęła się od odśpiewania hymnu polskiego, niemieckiego i Unii Europejskiej. Odbyła się ona w Muzeum Józefa Ignacego w Romanowie w dniu 2 października br.

Najpierw głos zabrał Tadeusz Łazowski starosta bialski, który powitał zaproszonych gości. Wśród nich byli radni powiatowi, wójtowie, dyrektorzy jednostek samorządowych, osoby, które przyczyniły się do tego, by współpraca między powiatami mogła się rozwijać. Oczywiście w pierwszej kolejności zostali przywitani goście z Niemiec. Starosta bialski mówił o tym, jak bardzo sobie ceni przyjaźń i partnerstwo Powiatu Oberhavel, która miała swój wyraz w licznych wizytach studyjnych, spotkaniach i wymianach młodzieży, strażaków, policjantów, lekarzy, nauczycieli, pracowników samorządowych, przedsiębiorców, gospodyń wiejskich, sportowców czy twórców kultury. Było również wiele okazji do spotkań podczas różnorodnych uroczystości czy to powiatu Bialskiego, czy Oberhavel. Starosta bialski życzył wszystkim obecnym dobrego zdrowia, aby wspólnie móc świętować kolejne jubileusze partnerstwa. Po wystąpieniu starosty bialskiego głos zabrał starosta powiatu Oberhavel Karl-Heinz Schröter. Mówił o tym, że powiat bialski jest dla niego drugą ojczyzną i czuje się tu bardzo dobrze, ale nie tylko ze względu na piękny krajobraz, ale dzięki ludziom. Bowiem to partnerstwo opiera się na przyjaźni. Użył w swoim wystąpieniu porównania, że kiedy po raz pierwszy przyjechał tu z grupą samorządowców przed 15 laty nastąpiły swoiste zaręczyny między naszymi regionami. Umowę partnerską zawartą przed dziecięciu laty porównał do ślubu. Jak stwierdził – z tego związku powstało wiele dzieci: zawiązania się współpracy między miastami i gminami oraz innymi instytucjami, organizacjami i grupami. Różne są rodziny – czasami się kłócą i nie dogadują, a w przypadku powiatu bialskiego i Oberhavel jest inaczej: panuje wzajemny szacunek, przyjaźń i życzliwość. W dalszej części wystąpienia nawiązał do życzeń starosty Łazowskiego, że może jeszcze na kolejnych rocznicach będziemy, ale kiedy już przyjdzie je nam świętować w niebie, tu o nich będą pamiętać młodzi, którzy nawiązali przyjaźnie, właśnie dzięki temu partnerstwu. Jak to na rocznicę przystało, nie mogło zabraknąć kwiatów. Starosta Schröter przywiózł bukiet biało-czerwony, nawiązujący do flagi Polski z elementami zieleni, czyli z flagi powiatu Oberhavel. Kwiaty te były umieszczone w specjalnie na tą okoliczność wykonanym wazonie.
W odpowiedzi na to starosta bialski przekazał obraz wieży należącej do zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, jak również dwa grawertony, przypominające o jubileuszu partnerstwa, które otrzymał przewodniczący powiatu Oberhavel Karsten Peter Schröder oraz starosta Karl-Heinz Schröter.
W dalszej części uroczystości wręczone zostały okolicznościowe medale i dyplomy tym wszystkim ze strony polskiej, którzy przez owe dziesięć lat ściśle współpracowali na rzecz partnerstwa powiatów. Wręczał je starosta bialski, ale również strona niemiecka podziękowała okolicznościowymi dyplomami zaangażowanym we współpracę po polskiej stronie. W imieniu wszystkich wyróżnionych w podziękowaniu za docenienie wkładu pracy głos zabrał Krzysztof Iwaniuk wójt gminy Terespol.
Na gości czekała jeszcze niespodzianka przygotowana przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzecu Podlaskim i Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach pod kierunkiem Iwony Szaroń – nauczyciela LO oraz Elżbiety Gruszkowskiej – instruktora GOK w Sławatyczach. Młodzież podziękowała za możliwość współpracy utworami muzycznymi, piosenkami w języku polskim i niemieckim oraz wierszami poetów niemieckich.
Po części artystycznej zgromadzeni udali się do sal muzealnych, by obejrzeć wystawę fotografii obrazujących 10 lat partnerstwa przygotowaną przez stronę polską oraz pokazującą dokonania powiatu Oberhavel z racji dwudziestolecia jego istnienia w tłumaczeniu na język polski przygotowaną przez stronę niemiecką. Na koniec wszyscy udali się na posiłek.
Podobna uroczystość w przyszłym tygodniu odbędzie się w Niemczech.

Scroll to Top