VIII Wiosenny Rajd Rowerowy LZS

W ramach współpracy między Powiatem Bialskim i Gminą Zalesie w dniu 18.06.2023 r. został zorganizowany tradycyjny Wiosenny Rajd Rowerowy. Była to już VIII edycja Rowerowego Rajdu Wiosennego. Tym razem początek Rajdu był ustalony w Kłodzie Małej gdzie uczestnicy zapoznali się z historią i zapalili znicze przy pomniku poświęconym rodzinie Koniuszewskich – tragicznie zmarłym Unitom Podlaskim, którzy dokonali samospalenia w obronie swojej wiary. Do miejsca rozpoczęcia tradycyjnie dojechała liczna grupa rowerzystów z Czosnówki. Założeniem organizatorów rajdu była możliwość dołączania kolejnych osób chętnych na poszczególnych etapach Rajdu t.j. w Zalesiu, Kijowcu, Kijowcu PGR i powrót z Dereczanki poprzez Zalesie do Kłody Małej.

Ze względu na bardzo niesprzyjającą pogodę została zamieniona kolejność trasy i wszyscy uczestnicy mogli przeczekać deszcz w zrekonstruowanej stodole, która oprócz pomnika będzie centralnym miejscem widowiska teatralnego w plenerze poświęconego pamięci Unitów Podlaskich. Uroczystość o zasięgu powiatowym będzie miała miejsce w dniu 06.08.2023 r. a w roku przyszłym planowane jest rozszerzenie zasięgu uroczystości na region i Polskę z uwagi na 150 lecie historycznych wydarzeń oraz 100 lecie wyświęcenia Parafii w Horbowie. Uczestnicy zapoznani zostali z historią miejsca oraz zostali poczęstowani pysznym bigosem przygotowanym przez KGW z Kłody Małej.

W spotkaniu i Rajdzie wzięło udział 42 uczestników. Impreza była współfinansowana przez Powiat Bialski i Gminę Zalesie.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Kołodyński