XV Powiatowe Kodeńskie Spotkania z Poezją i Pieśnią Maryjną poświęcone pamięci Świętego Jana Pawła II w Kodniu

20 października 2019 r. w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu, odbyły się XV Powiatowe Kodeńskie Spotkania z Poezją i Pieśnią Maryjną poświęcone pamięci Świętego Jana Pawła II.

Spotkania poprzedziło przejście uczestników i mieszkańców oraz przybyłych gości na kodeńską kalwarię pod pomnik świętego Jana Pawła II, gdzie pod przewodnictwem ojca proboszcza po krótkiej modlitwie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Po powrocie do centrum kultury w atmosferę Kodeńskich spotkań wykonaniem nastrojowej pieśni maryjnej wprowadził Janusz Pruniewicz, zaś dyrektor GCKiT Piotr Skolimowski przybliżył genezę powstania naszych spotkań, witając przybyłych uczestników, opiekunów i gości. Powiat Bialski reprezentował radny powiatu Tomasz Andrejuk, gościliśmy również wójta gminy Jerzego Trocia, radnych gminnych, duchowieństwo: proboszcza o. Damiana Dybałę OMI, o. Krzysztofa Tarwackiego OMI oraz o. Karola Lipińskiego OMI który posługuje w Wierszynie na dalekiej Syberii. Licznie przybyli uczestnicy, chóry i zespoły z Powiatu Bialskiego: gm. Miedzyrzec Podl., gm. Terespol, gm. Piszczac, gm. Leśna Podl. gm. Hanna oraz Gm. Kodeń, spotkali się u boku Królowej Podlasia, gdzie poezją i pieśnią oddawali jej cześć, czcili wyjątkowy czas pontyfikatu naszego rodaka świętego Jana Pawła II, sięgając po piękne teksty różnych autorów, którzy to w swojej twórczości dali wyraz uczuciom, czci, podziwu, ale również żalu i zadumy. Twórczość, która pozostała po wielkim papieżu jest dla wykonawców naszych spotkań inspiracją do sięgania po nią. Nasze spotkania są najpiękniejszym podziękowaniem przez chwałę Maryi w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II, który szczególnie ją ukochał.

Spotkania nie mają charakteru konkursowego, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki i dyplomy oraz przygotowane na XV spotkania – okolicznościowe plakietki w formie magnesów, którymi obdarowani oprócz uczestników zostali również goście oraz licznie zgromadzeni widzowie. Po zakończonych prezentacjach zespołów, solistów i recytatorów, wszyscy spotkali się na wspólnym poczęstunku przygotowanym przez pracowników GCKSiT w Kodniu.

Star.inst.GCKSiT Agnieszka Nowacka