XV Powiatowy Przegląd Teatrów Obrzędowych w Drelowie – relacja

Za nami XV Powiatowy Przegląd Teatrów Obrzędowych w Drelowie. Został on zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie oraz Gminne Centrum Kultury w Drelowie. Przegląd otworzyli wspólnie starosta bialski Mariusz Filipiuk i dyrektor GCK Wiesława Zaremba.

Jury w składzie Józef Obroślak – zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz Iwona Niewczas – główny instruktor ds. teatru WOK oceniali przedstawienia przygotowane przez Zespół „Lewkowianie” z Dokudowa (spektakl pt. „Banda”), Grupę Teatru Obrzędowego „Podlasianki” z Rokitna (spektakl pt. „Swaty”), Zespół „Worgulanki” z Worgul (kabaret pt. „Z życia wzięte”), Zespół Obrzędowy „Zawsze Razem” z Woli Gułowskiej („Palmowa Niedziela”), Zespół śpiewaczo-obrzędowy z Jakówek („Przed Palmową Niedzielą”). Wyniki poznamy dopiero w maju po obejrzeniu przez jury spektakli z wszystkich powiatów województwa. Jednak już teraz zespoły otrzymały pamiątkowe podziękowania.

W przerwie wystąpił Zespół Śpiewaczy z Leszczanki pod kierownictwem Małgorzaty Kozakiewicz, a zebrani mogli podziwiać makatki na specjalnie z tej okazji przygotowanej wystawie.

Zdjęcia: Aleksandra Lewczuk, dzięki uprzejmości Gminnego Centrum Kultury w Drelowie