Chińscy inwestorzy w międzyrzeckim Sedarze

Doskonała współpraca pomiędzy władzami powiatu bialskiego i powiatu Oberhavel trwa od 1999 roku. Dzięki partnerskim relacjom młodzież z naszego powiatu miała okazję już wielokrotnie wyjeżdżać do Niemiec na różnego rodzaju konkursy, turnieje oraz rekreacyjnie.
Dwa lata temu na zaproszenie starosty niemieckiego w warsztatach artystycznych uczestniczyli nasi artyści, którzy zachwycili niemiecką społeczność swoimi pracami. Ze współpracy
z Niemcami nie kryją zadowolenia strażacy, bo to do nich trafiają auta przekazywane przez powiat Oberhavel za symboliczne 1 euro, a oprócz tego odbywają się wspólne szkolenia
i pokazy. W ostatnim czasie bardzo wartościową i cenną współpracę ze swoimi kolegami po fachu po stronie niemieckiej nawiązali lekarze z międzyrzeckiego szpitala.

Na zaproszenie Tadeusza Łazowskiego – starosty bialskiego 13 kwietnia w Międzyrzecu Podlaskim gościła delegacja z zaprzyjaźnionego powiatu Oberhavel w Niemczech. W skład delegacji weszli starosta niemiecki Karl Heinz Schröter oraz chińscy inwestorzy.

Inwestorzy na czele z Herr Ye Wengui zainteresowani byli podpisaniem kontraktu na zakup kaczek z międzyrzeckiego Sedaru. Przybyli do Międzyrzeca inwestorzy to szefowie sieci restauracji i sklepów w powiecie Oberhavel.
Zagraniczni goście chcieli się przekonać czy „sedarowska” kaczka jest tak wspaniała jak opowiadał im o tym starosta niemiecki. W tym celu przybyli
z delegacją chińscy kucharze dzięki uprzejmości i życzliwości właścicieli Hotelu Hesperus w Międzyrzecu Podl. zorganizowali specjalny pokaz przyrządzania kaczki. Jak zgodnie podkreślali polska kaczka smakuje wyśmienicie.
             Z takich słów zadowolenia nie krył starosta powiatu bialskiego Tadeusz Łazowski „takie słowa pochwały dobrze rokują co do kontraktu z Sedarem. Mam nadzieję, że kontrakt zostanie zawarty
i być może międzyrzecki zakład będzie musiał zwiększyć zatrudnienie”.

Delegacja wizytowała także międzyrzeckie Liceum Ogólnokształcące, które nawiązało współpracę ze szkołą
z powiatu Oberhavel. Podczas zwiedzania obiektu szkoły starosta Karl Heinz Schröter stwierdził, że w polskiej szkole panuje niesamowity spokój. „U nas nawet jak trwają lekcje to na korytarzu nie panuje taka cisza jak u was. Zwróciłem też uwagę – kontynuował starosta niemiecki, że w szkole są czyste nieporysowane ściany i podłogi. To świadczy o wspaniale wychowanej młodzieży i tego bardzo serdecznie wam gratuluję”.

W programie zwiedzania powiatu bialskiego znalazły się również międzyrzecki szpital, Uroczysko Zaborek oraz Stadnina Koni w Janowie Podlaskim.