III Międzynarodowe Spotkanie Potomków Olędrów Nadbużańskich

Starosta bialski Tadeusz Łazowski uczestniczył w III Międzynarodowym Spotkaniu Potomków Olędrów Nadbużańskich, które odbyło się w Sławatyczach.

Ekumeniczne nabożeństwo w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej  poprowadzili:
– ks. dr Dariusz Chwastek – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy
w Lublinie,
– ks. Michał Wasilczyk – proboszcz parafii prawosławnej Opieki Matki Bożej
w Sławatyczach
– ks. kanonik Zbigniew Zalewski z kurii diecezjalnej Siedlcach sprawujący posługę kapłańską w zastępstwie proboszcza parafii rzymskokatolickiej M.B.R. w Sławatyczach.
Następne na sali GOK-u odbyło się spotkanie potomków nadbużańskich olędrów, którzy przybyli do Sławatycz również z Niemiec.
Jako pierwszy wystąpił Antoni Chorąży – koordynator współpracy ze Stowarzyszeniem „Mutterkolonie Neudorf und Tochterkolonien” (Bugholendry) z Niemiec, który powitał przybyłych gości oraz zaprezentował rys historyczny wydarzeń związanych z Olędrami.
Obecni na spotkaniu mogli obejrzeć film ze współczesnego życia potomków nadbużańskich Olędrów na Syberii.
W programie spotkania była również podróż rzeką Bug oraz zwiedzanie Włodawy, Białej Podlaskiej oraz okolic Sławatycz.