Noc Muzeów w Romanowie

Noc Muzeów po raz pierwszy zorganizowana w 1997 r. w Berlinie, a w Polsce w 2003 r. stała się już tradycją w kalendarzu kulturalnym. Również powiatowa instytucja kultury, którą jest Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie włączyła się 14 maja w to przedsięwzięcie.

Na zwiedzających czekało moc atrakcji. Wśród nich wernisaż wystawy czasowej pt. „Kajetan i Bogusław Kraszewscy – rodzinne pasje i tradycje”. Wystawa została zorganizowana w 120. rocznicę śmierci Kajetana Kraszewskiego (najmłodszego brata pisarza) oraz 100. rocznicę śmierci Bogusława Kraszewskiego (najstarszego syna Kajetana) – osobowości ciekawych i przedsiębiorczych ziemian. Po wystawie miłą niespodzianką było to, iż Ludwik Plater- Zyberk – krewny Joanny z Moraczewskich Gwiazdowskiej (rodzina siostry matki pisarza) przekazał do zbiorów muzeum medal z herbem Jastrzębiec (herb rodzinny Kraszewskich) z serii Herbiarz Szlachty Polskiej wydany przez Mennicę Polską.

Zainteresowaniem cieszyło się spotkanie autorskie z Anną Czerwińską- Rydel, która w serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży również napisała opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim.

Zgromadzonych zachwycił koncert w wykonaniu Doroty Klej – skrzypaczki z Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Była okazja również posłuchać prelekcji Zbigniewa Jankowskiego pn. „Jak daleko i jak blisko… o rozmiarach Układu Słonecznego”.

Ze względu na pogodę nie odbyła się obserwacja nieba. W zamian za to Sławomir Miernicki z Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii poprowadził okolicznościowy wykład.

Miłe wyróżnienie czekało jedną z osób związanych z muzeum. Przedsięwzięcie było okazją do wręczenia Medalu Zasłużony dla Powiatu Bialskiego Jadwidze Mazuruk wieloletniej pracownicy Muzeum J. I. Kraszewskiego za nieoceniony wkład pracy w rozwój tej instytucji.

Powiat bialski na imprezie reprezentował starosta bialski Mariusz Filipiuk oraz radni: Ryszard Boś, Mateusz Majewski.

foto: Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie

Scroll to Top