Poloneza czas zacząć ….

Zgodnie z polską tradycją, na sto dni przed maturą w szkołach kończących się egzaminem maturalnym rozpoczynają się bale studniówkowe. Tak też i w tym roku, w miesiącu styczniu, w szkołach prowadzonych przez powiat bialski tradycji stało się zadość.
Setki młodych dam przemieniło się z kopciuszka w piękne księżniczki. Panowie także im nie ustępowali. Wszyscy wyglądali bardzo elegancko i szykownie, niczym prawdziwi książęta. Tak wytwornie wyglądający uczniowie naszych szkół, w rytm melodii Ogińskiego, rozpoczęli korowody. Dostojnym krokiem wraz z dyrekcją podążali po parkiecie, w biało – czarnych, bądź granatowych strojach w pełni skupieni, starając się nie pomylić kroków galowego tańca. Studniówka, to przecież dla tych młodych ludzi, symboliczny krok w dorosłość. To pierwszy taki wytworny bal, który zapamiętają do końca swoich dni. Jest on zwieńczeniem kilkumiesięcznych przygotowań, wyzwalających wiele emocji oraz zmuszających do podejmowania decyzji, zarówno co do miejsca jak i wystroju sali, a także części artystycznej, wyboru muzyki oraz menu. To właśnie w tych dniach sale gimnastyczne czterech szkół prowadzonych przez powiat zmieniły swój wygląd, stając się salami balowymi. Uczniowie dwóch szkół powiatowych, tj. Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim oraz Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim, poszli za duchem czasu i popularne niegdyś sale gimnastyczne zamienili na wytworne sale bankietowe. To przecież w tym właśnie dniu dla tych młodych ludzi wstępujących w dorosłość liczy się oryginalność, elegancja i piękno, które przeplatają się z tradycjami studniówkowymi. Do nich niewątpliwie zaliczyć można zarówno pierwszy taniec jakim jest polonez, jak również kolejny dostojny, salonowy taniec, którym jest walc angielski. Taniec ten, podczas studniówkowych bali wykonany został wspólnie z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi. To wówczas uczniowie szkół prosili swoich gości do tańca, by móc podczas tego pięknego tańca rozpocząć wspaniałą zabawę. Był to wstęp do zatracenia się w tańcu i na moment przeniesienia się świat beztroskiej zabawy.
Wszystkie bale otworzyli dyrektorzy szkół, którzy podczas swoich przemówień życzyli młodym ludziom udanej zabawy oraz właściwych wyborów. Dyrektorzy życzyli także zabawy po której pozostaną tylko przyjemne refleksje, bowiem taki bal bywa tylko raz. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Wśród nich oprócz już wspomnianej dyrekcji i grona pedagogicznego znaleźli się: emerytowani dyrektorzy szkół, burmistrzowie, wójtowie, posłowie na sejm RP oraz radni zarówno gminni jak i powiatowi. Podczas swoich przemówień osoby te podkreślały jak ważna jest nauka i odpowiednie wyczucie chwili, „bo w życiu jest czas na zabawę, ale także i na naukę”. Przemawiający zaznaczali, że każdą chwilę życia trzeba efektywnie i jak najlepiej wykorzystać. Bo czas biegnie bardzo szybko, dlatego nie można zmarnować ani chwili, by móc spełnić wszystkie swoje marzenia. Na koniec przemówień wszyscy zebrani życzyli młodzieży udanej zabawy.
Oprócz ww. gości na uroczystość do Liceum Ogólnokształcącego w Wisznicach przybyli także goście z partnerskiej białoruskiej Szkoły Średniej nr 8 w Brześciu w osobach dyrektor Ludmiły Pieczko i zastępcy dyrektora do spraw wychowawczych Żanny Łopyko. W swoim przemówieniu Panie podziękowały za zaproszenie i życząc sukcesów na maturze, wręczyły uczniom klas trzecich figurkę sowy – symbol mądrości.
W uroczystościach nie mogło także zabraknąć przedstawicieli rodziców, którzy na ręce dyrekcji, składali podziękowania za umożliwienie organizacji balów, a także za trud wkładany w edukację ich dzieci oraz prosili o dalszą pomoc w przygotowaniu ich pociech do nadchodzących egzaminów.
Podziękowania płynęły również od naszej drogiej młodzieży, która w swych wystąpieniach wyrażała wdzięczność zarówno dyrekcji, gronu pedagogicznemu jak również zawsze wspierających ich rodzicom. Zakończyły się one wręczeniem pięknych bukietów kwiatów dyrekcji oraz ukochanym wychowawcom.
Podczas balów studniówkowych znalazł się również czas na podsumowanie kilku lat spędzonych w murach szkolnych. Tradycyjnie wyrażone były poprzez części artystyczne przygotowane przez młodzież pod kierunkiem nauczycieli. W tym roku miały one charakter wzruszających, a także satyrycznych wystąpień. Były to bardzo interesujące punkty balu.
Tegoroczne bale, jak ma to miejsce rokrocznie, trwały do godzin porannych, a podczas nich nie zabrakło dobrego jedzenia, muzyki, tańców, a także zabaw w postaci karaoke. Wszyscy uczestnicy balów bawili się wyśmienicie, czego wyrazem były piękne uśmiechy na twarzach.
I tak kolejny rocznik bialskich uczniów kończy zapis swych dziejów w murach powiatowych szkół.

Scroll to Top