W Starostwie odbyła się konferencja rolnicza na temat bydła mięsnego

O alternatywnych formach produkcji zwierzęcej rozmawiali uczestnicy konferencji rolniczej pn. „Innowacje w chowie i hodowli bydła mięsnego”.

28 listopada na zaproszenie starosty bialskiego Mariusza Filipiuka, Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli i wójta gminy Tuczna, do Białej Podlaskiej zjechali rolnicy z całego powiatu bialskiego. Celem spotkania było przedstawienie im możliwości, jakie niesie ze sobą zmiana charakteru hodowli zwierzęcej.

Zależało nam bardzo, żeby pokazać rolnikom, że istnieją inne możliwości na rozwijanie ich gospodarstw. Wciąż odczuwamy straty, które wyrządził w naszych gminach wirus afrykańskiego pomoru świń. Te straty będą odczuwalne jeszcze przez długi czas, ale mam nadzieję, że w naszych rolnikach jest nadzieja i determinacja do tego, żeby walczyć o ich lepsze jutro. Stąd dzisiejsze spotkanie, zagraniczni prelegenci i nasza gotowość do rozmów o przyszłości. Liczę, że ta inicjatywa spotka się ze zrozumieniem wśród rolników i będzie pewnego rodzaju drogowskazem dla dalszej działalności rolniczej dla wielu z nich – powiedział starosta Mariusz Filipiuk.

Konferencję zapoczątkowała prelekcja Działanie „Współpraca” – wsparcie innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, którą wygłosił broker innowacji SIR Marek Siuciak z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Zgromadzonym rolnikom przedstawione zostały poszczególne rasy bydła, które na co dzień hodowane na zachodzie Europy, m.in. rasę mięsną Błękitna Belgijska. Omówiono prowadzenie hodowli w czystości rasy, krzyżowanie towarowe i indeksy oceny buhajów. O rasie Blonde Aquitaine, francuskiej rasie mięsnej o łatwych wcieleniach i wysokich przyrostach referował Jean-Claud Metais, prezes Francuskiego Związku Hodowców rasy Blonde Aquitaine. Natomiast francuską rasę mięsną Limousin, a także program hodowlany przedstawił Gilles Lequeux, szef Krajowej Stacji Oceny Buhajów w Lanaud.

Scroll to Top