XIII Dożynki Powiatowe w Sławatyczach

28 sierpnia 2011 roku odbyły się XIII Dożynki Powiatowe.
Organizatorem uroczystości były władze Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej oraz władze gminy Sławatycze. Dzięki temu mieszkańcy powiatu bialskiego mogli się spotkać w tej pięknej nadbużańskiej miejscowości na dorocznym święcie plonów.

Tradycyjnie już uroczystości rozpoczęła Eucharystia celebrowana przez ordynariusza diecezji siedleckiej księdza biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego, który podczas homilii mówił:
„Stajemy dzisiaj z wdzięcznością, by dziękować Bogu za plony i zbiory. Chcemy też dziękować za te sytuacje, które pobudziły nas do refleksji, że nie wszystko od nas zależy. Dziękujemy za to, że nie my jesteśmy panami życia. Prosimy Boga, by w naszym społeczeństwie było jak najwięcej harmonii  i służby, byśmy realizowali zamysł Boga. Cała logika życia polega na tym, że jeden służy drugiemu.”

Na zakończenie mszy świętej pasterzowi kościoła siedleckiego za udział i piękną celebrę podziękował starosta bialski Tadeusz Łazowski, który przekazał księdzu biskupowi statuetkę „Żniwiarkę” symbolizującą pracę i ludzi mieszkających w naszym regionie.
Następnie w uroczystym korowodzie na czele którego znalazły się poczty sztandarowe i delegacje wszystkich miast i gmin powiatu z wieńcami dożynkowymi uczestnicy uroczystości przemaszerowali na sławatycki stadion.
Korowód prowadziła orkiestra strażacka z Rossosza, której gościnnie towarzyszyła orkiestra z Milanowa. Po prezentacji poszczególnych gmin głos zabrali gospodarze dożynek starosta bialski Tadeusz Łazowski oraz wójt gminy Sławatycze Dariusz Trybuchowicz. „Serdecznie witam wszystkich rolników z powiatu bialskiego na czele ze starostami dożynek oraz gości przybyłych na XIII Dożynki Powiatowe do Sławatycz- takimi słowami rozpoczął część oficjalną starosta bialski Tadeusz Łazowski. Następnie przywitał imiennie zgromadzonych gości. Wśród nich znaleźli się:
posłowie na Sejm RP: Franciszek Jerzy Stefaniuk, Adam Abramowicz, Stanisław Żmijan, senator Józef Bergier. Konsulowie: Aleksander Łozicki- konsul Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej, Nikita Matkowski- konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Brześciu, Iwan Barańczyk- konsul generalny Ukrainy w Brześciu oraz wicekonsul RP w Brześciu Tomasz Dołowy.
Oczywiście na jednym z najważniejszych świąt powiatowych nie mogło zabraknąć delegacji  z zaprzyjaźnionych samorządów zagranicznych. Z powiatu Oberhavel przybyła delegacja na czele  z Karstenem Peterem Schröderem – przewodniczącym Rady powiatu i Ludgerem Weskampem – zastępcą starosty powiatu. Rejon Brzeski reprezentował Aleksander Sołoniewicz – przewodniczący Rady Deputowanych Rejonu wraz z delegacją. Współpracujący od wielu lat z naszym powiatem Rejon Samborski na Ukrainie reprezentował natomiast Witalij Kimak – wiceprzewodniczący Samborskiej Rady Rejonowej. Kolejną delegacją, która zaszczyciła swoją obecnością dożynki powiatowe była delegacja z Litwy pod przewodnictwem Marii Rekść- mera samorządu Rejonu Wileńskiego.
Obecni byli również przedstawiciele wojewódzkiej administracji rządowej i samorządowej. Na święcie rolników nie zabrakło przedstawicieli jednostek, instytucji działających na rzecz rolnictwa oraz burmistrzów i wójtów z terenu naszego powiatu.
Starostami XIII dożynek powiatowych w Sławatyczach byli Iwona i Damian Łuciukowie- młodzi rolnicy ze wsi Krzywowólka.

W swoim wystąpieniu starosta bialski Tadeusz Łazowski podziękował pocztom sztandarowym, orkiestrze strażackiej z Rossosza, strażakom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tego święta. „W szczególności dziękuję Wam drodzy rolnicy. Za wasz trud, ciężką pracę. Za wasze zaangażowanie w pracę na roli, które jest wciąż podstawą ludzkiej egzystencji. Tradycyjny bochen chleba z tegorocznego ziarna, który otrzymujemy dziś od starostów dożynek to symbol chłopskiego trudu i pracowitości”.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki na wnioski złożone przez Zarząd Powiatu przyznał medale „Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymali je wyróżniających się rolnicy i osoby zaangażowane  w działalność rolniczą.
Szczepan Kowalewski – Miasto Międzyrzec Podlaski
Krzysztof Karol Wróblewski – Miasto Terespol
Bogusław Kuszneruk – Gmina Biała Podlaska
Wiesław Denisiuk – Drelów
Janusz Szołucha – Kodeń
Dariusz Stworzyjan – Konstantynów
Mariusz Kałużny – Leśna Podlaska
Wiesław Bańkowski – Łomazy
Stanisław Jałtuszyk – Gmina Międzyrzec Podlaski
Zbigniew Kukawski – Piszczac
Józef Korniluk – Rokitno
Małgorzata Doroszuk – Rossosz
Stanisław Łuciuk Adam Jarocki – Sławatycze
Dariusz Osypiuk – Sosnówka
Roman Wiktor Pietraszuk – Terespol
Jerzy Sawczuk, Mariusz Kiczyński – Tuczna
Stefan Gromysz – Wisznice
Mirosław Sebastianiuk – Zalesie

W imieniu Ministra odznaczenia wręczyli Tadeusz Łazowski – starosta bialski oraz Przemysław Litwiniuk – przewodniczący Rady Powiatu jednocześnie dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA.
Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej jest również organizatorem rozstrzyganego podczas dożynek konkursu „Piękne, bo Bialskie”. Konkurs prowadzony jest w 3 kategoriach: Najpiękniejsza zagroda, Gospodarz roku oraz Najpiękniejsza zagroda.
Każdego roku powołana przez starostę bialskiego komisja konkursowa dokonuje wizji lokalnych  u zgłoszonych przez gminy kandydatów wyłaniając następnie zwycięzców.
Laureatami IV już edycji konkursu zostali:
Kategoria I – Najpiękniejsza zagroda:
I Miejsce – Małgorzata i Stanisław Jakubiukowie zam. Horodyszcze, gm. Wisznice
II Miejsce – Aurelia i Tomasz Prystupa zam. Lipinki, gm. Sosnówka
III Miejsce – Wioletta i Piotr Sozoniukowie, zam. Bokinka Pańska , gm. Tuczna
Kategoria II – Gospodarz roku
I Miejsce – Maciej Pietraszuk zam. Zaczopki kol., gm. Rokitno
II Miejsce – Sylwester Olędzki zam. Choroszczynka, gm. Tuczna
III Miejsce – Kazimierz Świdziński zam. Curyn, gm. Wisznice
Katergoria III – Najpiękniejszy ogród roku
I Miejsce – Barbara Sacewicz, zam. Wólka Plebańska, gm. Biała Podlaska
II Miejsce – Władysław Daniluk, zam. Międzyleś, gm. Tuczna
III Miejsce – Urszula Makaruk, zam. Mokre, gm. Rossosz
Wyróżnienie – Grażyna Onieszczuk, zam. Sławatycze, gm. Sławatycze.
Tegoroczną nowością podczas Dożynek Powiatowych było wręczenie nagród w konkursie „Sołtys Roku 2010″ zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej przy współpracy z tygodnikiem Wspólnota Bialska. Sołtysów biorących udział w konkursie wytypowali wójtowie poszczególnych gmin. Sołtys roku został wybrany głosami czytelników. Najlepszym sołtysem została Halina Ostapczuk sołtys wsi Kobylany, gmina Terespol, która zebrała największą ilość głosów. Tuż za nią uplasowała się Bożena Romaniuk – Bukowice Kolonia, gm. Leśna Podlaska. Na trzeciej pozycji znalazła się Teresa Kokoszkiewicz – Kożuszki, gm. Międzyrzec Podl.
Tradycją są już organizowane podczas dożynek liczne konkursy: na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, na ekspozycję promującą miasto / gminę powiatu bialskiego, na najlepszy wypiek z ciasta chlebowego.
Komisja konkursowa po obejrzeniu wszystkich prezentowanych wieńców zdecydowała o przyznaniu:
I miejsca gminie Drelów, II miejsca gminie Janów Podlaski, III miejsca gminie Leśna Podlaska. Przy tak pięknych i bogatych wieńcach komisja zdecydowała się również na przyznanie pięciu wyróżnień. Otrzymały je gminy: Międzyrzec , Łomazy, Rokitno, Tuczna i Konstantynów. Za nowoczesny wieniec gmina Zalesie otrzymała nagrodę specjalną.
Aby zachęcić gminy i miasta powiatu bialskiego do promowania swoich miejscowości podczas dożynek, organizatorzy po raz kolejny zorganizowali konkurs na najlepszą ekspozycję promującą gminę/miasto.
W tegorocznym konkursie, w którym zaprezentowało się siedemnaście gmin i trzy miasta wybór tej najciekawszej ekspozycji promującej miasto lub gminę był dla komisji bardzo trudny . Wszystkie pawilony były na podobnym, wysokim poziomie zarówno pod względem estetycznym (wizualnym) jak i merytorycznym. Wybór pierwszego miejsca przyznany gminie Leśna Podlaska uwarunkowany był wieloma czynnikami. Zgodnymi nie tylko z regulaminem konkursu, którymi m. in. były wartości artystyczne i kulturowe, kształcenie gustu i dobrego smaku, komunikatywność przekazanych treści połączona z wiedzą merytoryczną osób przedstawiających walory kulturowe, turystyczne i społeczne każdej z gmin i miast, jak również najważniejszy z punktów: kultywowanie tradycji regionalnych na polu kulinarnym i rzemiosła artystycznego. Właśnie w tym względzie gmina Leśna Podlaska uzyskała najwięcej punktów. Poza regulaminem oceniana był również atmosfera panująca na terenie stoiska wystawowego. Tworzyli ją organizatorzy danej ekspozycji, w osobie wójtów, pań koła gospodyń wiejskich oraz mieszkańców wsi wchodzących w skład danej gminy . Tu również Leśna wysunęła się na prowadzenie. Zarówno Łomazy jak i Sławatycze wyróżniały się z grona innych miast i gmin, ponieważ stworzyły niepowtarzalny klimat i zaprezentowały wspaniałą wielobarwność folkloru Południowego Podlasia.

Zdaniem komisji najlepiej zaprezentowała się gmina Leśna Podlaska, która zajęła I miejsce,  II miejsce gm. Łomazy, a trzecie gm. Sławatycze. Tu również nie obyło się bez wyróżnień. Otrzymały je gminy: Drelów. Kodeń, Piszczac, Rossosz i Zalesie.
Ostatnim z rozstrzyganych podczas XIII Dożynek Powiatowych konkursów był konkurs „Nasz chleb najlepszy”. Celem konkursu jest kultywowanie zwyczajów wypieku chleba metodami tradycyjnymi  i przekazywanie ich młodemu pokoleniu. Komisja pod przewodnictwem Ryszarda Osypiuka brała pod uwagę smak wyrobu, strukturę miąższu wypieku, barwę i jakość skórki oraz wygląd nawiązujący swoją formą do tradycji ziemi bialskiej. Po obejrzeniu i degustacji wszystkich zgłoszonych do konkursu chlebów komisja przyznała:
I miejsce Gminnej Spółdzielni „SCH” w Wisznicach
II miejsce Gminnej Spółdzielni „SCH” w Janowie Podlaskim
III miejsce Halina Patrejko z Zahorowa
oraz trzy wyróżnienia: Gminnej Spółdzielni „SCH” w Drelowie, Piekarni „Bama” z Rokitna oraz Kołu Gospodyń Wiejskich z Krzywowólki.
Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, którą rozpoczęła Nadbużańska Kapela ze Sławatycz działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sławatyczach.
Kapelę prowadzi Henryk Wajszczuk, który gra na instrumentach dętych i klawiszowych.
Kapela gra muzykę kościelną, biesiadną i taneczną. Na sławatyckim stadionie w ich wykonaniu usłyszeliśmy wiązankę pieśni żniwnych.
Następnie na scenie pojawił się Zespół Tańca Ludowego działający przy Publicznym Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wisznicach. Zespół funkcjonuje od września 2006 roku. Opiekunami młodzieży są Bożena i Bogusław Szczęśniakowie. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa ponad 60 osób tworzących trzy grupy wiekowe.
W repertuarze zespół posiada siedem układów tańców regionalnych i narodowych

Podczas dożynek w ich wykonaniu można było obejrzeć tańce podlaskie, walca opoczyńskiego, tańce śląskie, poloneza i mazura.

Tradycyjnie też podczas dożynek występują laureaci eliminacji powiatowych do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, które odbyły się 21 maja 2011 w Drelowie.

Jako pierwszy wystąpił Zespół Śpiewaczy „Leśnianki” z Leśnej Podlaskiej. Zespół „Leśnianki” działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Leśnej Podlaskiej od 2007 roku. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Zdzisław Marczuk. Zespół jest dwukrotnym laureatem Powiatowego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz pięciokrotnym laureatem Podlaskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej. W swym repertuarze posiada pieśni ludowe, biesiadne, religijne, patriotyczne.

Następnie zaprezentował się Zespół „Bagnoszki” z Drelowa. Zespół powstał w 1985 roku z inicjatywy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Drelowie. Posiada w swoim repertuarze ok. 60 autentycznych pieśni zaczerpniętych z folkloru południowego Podlasia. Zespół liczy 6 Pań, których liderką jest Jadwiga Jaworska. Oprócz licznych występów na imprezach gminnych, powiatowych i wojewódzkich, Panie trzykrotnie brały udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (ostatnio w lipcu tego roku) zajmując II i III miejsca.
Zespół „Bagnoszki” z Drelowa podczas występu wykonał utwory pt. „Tam pod gajem” oraz „Hej idziemy, idziemy”.


Jako trzecia z grona laureatów wystąpiła Kapela „Leśniańskie Nutki” z Leśnej Podlaskiej. Kapela działa od 2007 roku, kierownikiem muzycznym jest Zdzisław Marczuk. Kapela jest czterokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Ich talent został zauważony i doceniony za osiągnięcia w dziedzinie muzyki w 2010 r zdobyli nagrodę Bialskie talenty.
Kapela wykonała dwa polskie tańce ludowe: oberka i polkę

Jako ostatni wystąpił Zdzisław Marczuk, który od 23 lat zajmuje się upowszechnianiem kultury ludowej Południowego Podlasia. Dwadzieścia dwa razy reprezentował dawniejsze woj. Bialskopodlaskie, a obecnie woj. lubelskie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych  w Kazimierzu, zawsze wracając z nagrodami.
Założył i uczył gry na instrumentach oraz śpiewu Kapelę Rodzinną Marczuków z Zakalinek, Kapelę Sąsiedzką i Kapelę Rodzinną Zubowiczów, Dziecięcy Zespół z Zakalinek. Był również współzałożycielem zespołu „Pogodna Jesień” z Konstantynowa, a także odkrywcą i pierwszym nauczycielem Rodzeństwa Dziołaków z Zakalinek. Współpracuje także z Kapelą „Zabuzaki” z Siemiatycz jest kierownikiem zespołu „Leśnianki” oraz „Kapeli Leśniańskie Nutki”.

Po występach zespołów przyszedł czas na występy solistów.
Jako pierwsza wystąpiła Agnieszka Pruniewicz, która wykonała utwór „Wszystkim ludziom na świecie”.

Po niej piosence „Żegnaj lato na rok” zaprezentowała swoje wokalne umiejętności Natalia Marczuk, która w bieżącym roku na Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży szkolnej w swojej kategorii wiekowej zdobyła I miejsce.

Po występie dwóch solistek swoje niesamowite umiejętności taneczne zaprezentował Zespół Flesz  z Terespola. Zespól istnieje już 13 lat. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w różnych konkursach. Flesz tańczył także w Brześciu na „Dniach Brześcia” oraz w Niemczech, gdzie reprezentował nasz powiat na „Międzynarodowych Spotkaniach Młodzieży”.

W przerwie między występami tanecznymi wystąpiła
Elżbieta Gruszkowska, która jest wokalistką zespołu muzycznego ” Puls” ze Sławatycz . Na estradzie występuje od roku 1986. Laureatka Międzywojewódzkich Eliminacji Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze w roku 1988. Od roku 2009 pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w charakterze instruktora  ds. muzycznych. Swój talent i umiejętności przekazuje młodym adeptom estrady prowadząc warsztaty wokalne, w grupach i indywidualnie.

Elżbieta Gruszkowska swoim pięknym i mocnym głosem wykonała utwór: „Ale to już było”.
Przed gwiazdą wieczoru zaprezentowały się zaprzyjaźnione zespoły zagraniczne: „Maładyczki”  z Szacka na Ukrainie oraz
„Lieto” z Białorusi.

Gwiazdą wieczoru tegorocznych dożynek był zespół KAMIDA – SHOW. Już po krótkiej chwili od momentu rozpoczęcia koncertu
zespół stworzył wspaniały klimat imprezy przenosząc swoimi utworami zgromadzoną publiczność w lata 80- te i 90-te. Dzięki czemu pod sceną zaroiło się od tańczących osób.

Piękny śpiew, dobrze dobrany repertuar oraz wspaniała i różnorodna choreografia w wykonaniu zespołu sprawiły, że był to niezapomniany czas zabawy dla wielu osób.
Jakby na „ deser” uroczystości dożynkowych organizatorzy przygotowali wspaniały pokaz sztucznych ogni, który zaparł dech w piersiach wielu osób.

Scroll to Top